Zvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivna

Vatrena atmosfera za ispraćaj na put do finala

VATRA KOJA SE NE GASI - VATRENI KRENULI POBJEDOM

Vatreni

PRESS:  Sport

NOGOMET

Hrvatska nogometna reprezentacija pobjedom 2:0 (1:0) protiv Nigerije u Kalinjingradu započela je svoj nastup u skupini D na Svjetskom prvenstvu.

Atmosfera na stadionu za vrijeme  utakmice Hrvatske i Nigerije je bila sjajna, a premda je za hrvatske navijače bilo osigurano oko 2.000 ulaznica, plus 700 na koje je imao pravo Hrvatski nogometni savez, na Areni Baltika bilo je više od 12.000 naših navijača.

...

Hrvatski navijači su preko Fifine stranice mogli kupiti oko 2.000 ulaznica za 'kockasti' sektor, a HNS je imao još oko 700 ulaznica. No, hrvatskih navijača je bilo po svim tribinama.

Iskoristili su priliku što nije bilo previše Nigerijaca, niti je domaćim navijačima ovo bila atraktivna utakmica pa su 'ulovili' dio ulaznica koji je bio u slobodnoj prodaji.

Hrvatske zastave i transparenti bili su izvješeni na svim sektorima, pa čak i na dijelu tribine koja je bila osigurana za navijače 'Super orlova'.

Bilo je tu transparenata iz svih krajeva svijeta. Od zagrebačkih kvartova Trnja i Remize, do Trogira, Čakovca, Osijeka, Vinkovaca, Ludbrega, Karlovca, Livna, Kolna, Vancouvera, Toronta...

Nigerijski navijača je bilo vrlo malo, no priklonili su im se domaći navijači jer u nigerijskim redovima igraju dvojica 'Rusa'. Ahmed Musa je član moskovskog CSKA, a Brian Idowu igra za Amkar.

Arena Baltika koja će se za vrijeme SP-a zvati Arena Kalinjingrad, prima 33.900 gledatelja, a izgradnja je stajala nešto više od 250 milijuna eura.

Zanimljivo, ovaj stadion je opremljen jednim od najsuvremenijih CCTV sustava i cijeli je pokriven kamerama. Projekt je rađen na osnovi munchenske Allianz Arene.

Nakon SP-a kapacitet stadiona će biti smanjen na 25.000 gledatelja.

Vatreni

...

Prvi pogodak za Vatrene bio je autogol Oghenekara Eteba u 32. minuti, dok je pobjedu potvrdio Luka Modrić iz kaznenog udarca u 71. minuti.

Nakon punih 20 godina Hrvatska je nastup na svjetskom prvenstvu započela pobjedom, te 1998. je na startu puta prema bronci s 3:1 svladana Jamajka, a sada su tri boda upisana protiv vrlo dobre Nigerije.

Hrvatska je do pobjede stigla iako nije prikazala osobito kvalitetnu igru. Izbornik Zlatko Dalić odlučio je susret započeti s iznimno ofenzivnom postavom, Kramarićem na poziciji ofenzivnog veznjaka, Rebićem i Perišićem na krilima i Mandžukićem u vrhu napada. Kako su im "leđa" čuvali Modrić i Rakitić, bilo je za očekivati kako će Hrvatska dominirati u posjedu lopte, a s toliko napadačkog talenta prilike za pogodak su praktički bile osigurane.

No, iako je imala veći posjed lopte Hrvatska u prvih 45 minuta ustvari nije uputila nijedan udarac u okvir nigerijskog gola, a do pogotka je stigla nespretnom reakcijom Eteba. Stručni stožer hrvatske reprezentacije u pripremi utakmice ocijenio je kako se Nigerija loše brani od prekida, a to se pokazalo točnim u 32. minuti. Modrić je izveo udarac iz kuta kojega je na prvoj vratnici dočekao Rebić i glavom proslijedio loptu u sredinu kaznenog prostora, gdje je bio Mandžukić. Udarac glavom u padu našeg napadača najvjerojatnije bi prošao pored vratiju, ali je na putu u gol-aut lopta prošla ispod noge Eteba, promijenila smjer i završila u donjem desnom kutu nemoćnog Uzoha.

Prije i poslije pogotka Hrvatska je uspjela odigrati po jednu dobru akciju koju su nepreciznim udarcima završavali Perišić i Kramarić. Perišić je tukao nogom sa 17-ak metara u 14. minuti nakon kombinacije Rebića i Mandžukića, dok je Kramarić pokušao glavom s 10-ak metara nakon ubačaja Rakitića, no oba ta pokušaja prošla su preko grede.

Nigerija tijekom čitavog prvog poluvremena nije stvorila ozbiljniju šansu, no u nastavku su afrički predstavnici započeli daleko odlučnije. Zagospodarili su terenom u prvih 15-ak minuta i u par navrata ozbiljnije zaprijetili Subašiću. Već u 47. minuti je Balogun visoko skočio nakon kornera, ali je njegov udarac uspio blokirati Mandžukić. Prvi udarac u okvir gola gledatelji su vidjeli u 59. minuti, a  pokušaj glavom Ighala lako je pokupio Subašić.

Pitanje pobjednika bilo je riješeno u 71. minuti. Branič Nigerije Ekong s obje je ruke oko vrata obavio Mandžukića i onemogućio ga u skoku nakon ubačaja iz kuta, a brazilski sudac Ricci pokazao je na bijelu točku. Siguran izvođač bio je kapetan Modrić.

U samoj završnici Kovačić je mogao i povisiti na 3:0, ali nakon što je dobro utrčao u kazneni prostor uputio je slabašan udarac sa šest-sedam metara kojega je ukrotio Uzoho.

Ranije u subotu su u prvoj utakmici ove skupine Argentina i Island odigrali 1:1 (1:1), pa nakon prvog kola Hrvatska vodi s tri boda, slijede Argentina i island sa po jednim te Nigerija bez bodova.

Vatreni

Sljedeći nastup Hrvatska će imati 21. lipnja u Nižnjem Novgorodu gdje  će joj od 20 sati suparnik biti Argentina.

...

Igrač utakmice Modrić: Pobjeda nije bila lagana

Vatreni

Kapetan hrvatske nogometne reprezentacije Luka Modrić proglašen je najboljim igračem utakmice protiv Nigerije u izboru Međunarodne nogometne federacije.

Modrić je odigrao "profesorski" i predvodio je hrvatsku vrstu do sigurne pobjede (2:0) koja nam otvara vrata prolaskaa u osminu finala.

Za nas je bilo iznimno važno otvoriti SP pobjedom i to smo uspjeli. Bilo je bitno osvojiti tri boda što će nam dati dodatno samopouzdanje. Na krilima ove pobjede još ćemo se više dizati i nastaviti put koji smo si zacrtali prije SP-a, istaknuo je najbolji igrač utakmice u izboru Fife.

Premda se činilo kako je Hrvatska gotovo rutinski stigla do pobjede, Modrić je istaknuo kako ova pobjeda nije bila lagana.

Možda se tako činilo, ali pobjeda nije bila lagana. Prvi pogodak smo postigli u idealnom trenutku, što nam je olakšalo nastavak susreta. Nametnuli smo se, a nakon vodstva smo počeli stvarati prilike. Zasluženo smo pobijedili, ali nije bilo lako. Radi se o kvalitetnoj ekipi koja će osvojiti neke bodove na prvenstvu,smatra veznjak europskog prvaka Real Madrida.

Iduće kolo donosi okršaj Hrvatske i Argentine koju predvodi ponajbolji nogometaš svijeta Lionel MessiGaučosi su u prvom kolu iznenađujuće remizirali 1:1 i protiv Vatrenih će morati juriti na pobjedu.

Bit će to jako teška utakmica, protiv favorita naše grupe. Argentina ima ogromnu kvalitetu, ali i mi ćemo podići našu igru. Argentina će morati igrati na pobjedu zbog rezultata koji nisu očekivali, ali i mi želimo bodove
, kaže Modrić.

Hrvatska je oba gola zabila nakon prekida. Prvi nakon kornera, a drugi iz kaznenog udarca koji je Mandžukić izborio također nakon kornera.

Na posljednjim treninzima smo dosta radili na prekidima što je jako važno ako ne ide kroz igru. Tako se može prelomiti utakmica. Puno smo radili na tom aspektu, otkrio je Luka. Premda je dosad igrao na poziciji  desetke, Modrić je protiv Nigerije zaigrao kao zadnji vezni u paru s Ivanom Rakitićem

U prijašnjim utakmicama sam igrao dosta naprijed, ali me izbornik odlučio povući na ovu poziciju. To mi je najbolja pozicija i tu se najbolje osjećam, ali ću igrati gdje god me izbornik postavi, poručio je kapetan Vatrenih.

...

HRVATSKA - NIGERIJA 2-0 (1-0)

Stadion Kalinjingrad
Gledatelja: 31.136
Sudac: Ricci (Brazil)
Strijelci: 1-0 Etebo (32-ag), 2-0 Modrić (71-11m)
HRVATSKA: Subašić - Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinić - Rakitić, Modrić - Rebić (Kovačić, 78), Kramarić (Brozović, 60), Perišić - Mandžukić (Pjaca, 85)
NIGERIJA: Uzoho - Shehu, Balogun, Ekong, Idowu - Ndidi, Etebo - Moses, Mikel (Nwankwo, 88), Iwobi (Musa, 62) - Ighalo (Iheanacho, 73)

TIJEK UTAKMICE:
--------------------------

90+4' - gotovo je, Vatreni su krenuli pobjedom!

90' - četiri minute sudačke nadoknade

85' - Mandžukića zamjenjuje Marko Pjaca, kojemu je to 17. nastup za hrvatsku vrstu

78' - Mateo Kovačić ulazi u igru umjesto Ante Rebića

71' - Kapetan Modrić s bijele točke precizan za 2:0! Zadnji gol zabio je Grcima u studenom prošle godine u pobjedi 4:1.

70' - čisti penal za Hrvatsku, Ekong je s dvije ruke povukao Mandžukića prema tlu!

60' - umjesto Kramarića ulazi Brozović, koji će pokušati pomoći Modriću i Rakitiću u vraćanju izgubljene kompaktnosti Vatrenih u sredini terena, kojom su sad zavladali Nigerijci

59' - šansa Nigerije! Prvi njihov udarac u okvir vrata, srećom udarac ide ravno u Subašića.

55' - Rebić promašuje nemoguće s četiri metra pred golom nakon perfektnog nabacivanja Perišića, srećom za naše živce već ranije je suđeno zaleđe

49' - Moses je osvajao prostor protiv Strinića i oštro pucao u bliži kut. Malo nas je stisnula Nigerija u prvih nekoliko minuta nastavka

46' - počelo je drugo poluvrijeme

45+1' - prilika Nigerije, Iwobi je snažno zapucao sa 16 metara, srećom Lovren blokira loptu na putu prema Subašićevim vratima

40' - Precizno nabacivanje Rakitića, Perišić je odvukao obranu za sobom ,a Kramarić glavom zamalo neprecizan

32' - Mandžukić u gužvi nakon Modrićevog kornera zabija za 1:0! Službeno je autogol Eteba.

32' - opasan udarac Rebića s ruba šesnaesterca

30' - Rakitić dobio žuti karton

22' - Opasna je sad Nigerija, nakon kornera nekoliko puta se vraća lopta prema hrvatskom petercu, nakon gotovo minute opsade uspijevamo se izbaviti

16' - Kramarić pucao malo pred vratnice. Hvatamo konce igre!

14' - Akcija je krenula od Modrića, koji je dodao Rebiću, on je sjajno prošao igrača i dodao Mandžukiću, a on šalje povratno Perišiću, koji gromovito puca, nažalost malo neprecizno. Najbolja šansa Hrvatske dosad!

9' - naši pokušavaju kombinaciju s treninga, ali preniska je Lukina lopta

8'- Modrićevu dugu loptu nigerijski branič ispred Rebića šalje u korner

3' - Rebić probija bok, ali slabo ubacuje u sredinu

1' - počela je utakmica!

20.30 - Pola sata do početka utakmice, napetost raste.