KULTURA
Ljepote Hrvatske: piše Kristina Nuić Prka
U iščekivanju nogometne utakmice hrvatske reprezentacije u Splitu i nastupa naših nogometaša koji su nas proslavili i promovirali po cijelom svijetu, u današnjem izdanju kolumne donosimo Vam malo drugačiji članak.
Ljepota Hrvatske i najvažniji sporedni dio života mnogih Hrvata je upravo nogomet.
...
No, još uvijek malo Hrvata zna da je čak i naslovnicu biltena Svjetske nogometne organizacije FIFA-e News, broj 71 iz 1969. godine (objavljivan na engleskom, francuskom i španjolskom jeziku), krasio arheološki nalaz iz Trilja i rad Bepa Britvića, kao dokaz da se kolijevka nogometa nalazi u, ni manje ni više - Hrvatskoj!
Nogomet se, prema tvrdnjama FIFA-e, igrao u Tiluriju, sjedištu 7. rimske legije, još prije 2000 godina u triljskom naselju Gardun.
Dokaz za ovu tvrdnju je stela, nadgrobni spomenik sedmogodišnjem dječaku Gaju Laberiju Valensu, pronađena polovinom 19. stoljeća u Gardunu i ugrađena na pročelje kuće Perković u Vrličkoj ulici u Sinju.
Naime, stela prikazuje Gaja Laberija kako u ruci drži nogometnu loptu.
S koljena na koljeno su u cetinskoj krajini prenosili predaju o Delmatima koji su se igrali loptom napravljenom od mjehura ubijenog junca.
Prema arhivskim izvorima, loptom se u srednjovjekovnoj Dalmaciji igralo u Zadru, Hvaru, Trogiru, Korčuli...
U Dubrovniku se nalazi jako zanimljivo upozorenje uklesano na istočnom zidu crkve sv. Roka: Pax vobis. Memento mori qvi ludetis pilla. 1597. (Mir vama! Sjetite se da ćete umrijeti vi koji se igrate loptom.)
Pretpostavlja se da je igra loptom bila bučna i vjerojatno je ometala prolaznike u uskim kalama (Dalmatinskim ulicama).
Nogomet se u Dubrovniku igrao ispred franjevačke crkve, ispred crkve sv. Roka i u Širokoj ulici.
Tijekom 15 st. vlada Dubrovačke republike je zabranila igru loptom u blizini franjevačke crkve i katedrale.
Igra loptom tog vremena malo je sličila nogometu koji je započeo u Firenci kao privatna igra dinastije Medici na trgu Santa Croce u prvoj pol. XVI. st. Igralište je bilo nešto manje nego današnje (172×82 firentinska lakta), a momčad se sastojala od dvadeset sedam igrača piramidalno postavljenih u dubinu svoje polovice igrališta.
Kao početak nogometa u današnjem obliku se ipak uzima 1880. godina, kada je u Županji skupina lokalnih mladića zaigrala protiv Engleza, koji su na tom području radili na eksploataciji hrastovih šuma. (O Spačvi i povijesti eksploatacije hrastovih šuma smo pisali u jednoj od prijašnjih kolumni.) Nogometna lopta s kojom se igralo i danas se čuva u Županji.
Prvi nogometni klub u Hrvatskoj je zagrebački PNIŠK, osnovan 1903. godine.
1912. godine odigrano je prvo i posljednje prvenstvo Hrvatske i Slavonije, koje su tada još bile u sklopu Austro-Ugarske.
To prvenstvo nikad nije bilo dovršeno jer su tada igrači HAŠK-a odbili odigrati utakmicu za prvo mjesto i prvak nikada nije proglašen.
Ostatak povijesti nogometa i osnivanja hrvatskih nogometnih klubova u Hrvatskoj ću preskočiti zbog straha da ne zaboravim koji važan detalj, ali moram istaknuti sjećanje na legendarni skok kapetana Bobana u nakani da obrani navijača od udaraca milicije kao simbol otpora Hrvata u teško i tužno vrijeme, ali vrijeme ponosa i slave... I pobjede.
Uz ponos na naše nogometaše koji su još od 1998. proslavili najljepšu zemlju na svijetu, našoj reprezentaciji želimo pobjedu,
uz geslo bana Josipa Jelačića: Što Bog dade i sreća junačka!
Drugi upravo čitaju... |
|
Foto: 1. DPCM / wikipedia.org
Autor: Kristina Nuić Prka
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.