POVIJEST
Piše: Tomislav Šulj
Hrvatsko kraljevstvo nalazilo se na braniku srednje i zapadne Europe tijekom osvajačkih pohoda Osmanskog Carstva, stoga je 13. srpnja 1579., zbog potrebe za stvaranjem čvrste uporišne točke obrane Habsburške Monarhije, utemeljen grad Karlovac.
Na zasjedanju Sabora unutarnjoaustrijskih zemalja u Brucku na Muri godinu prije odlučeno da se izgradi građevina koja će služiti kao najvažniji logistički centar i utvrda Vojne krajine.
...
Graditeljski stručnjaci za novu tvrđavu izabiru močvarni teren na području slijeva četiriju rijeka; Kupe, Korane, Dobre i Mrežnice.
Građevina se počela dizati pod Dubovcem, posjedom Zrinskih koji su ga ustupili nadvojvodi Karlu, otuda i naziv ''Carlstad'' (Karlov grad). Projektantima se smatraju Joseph Vintano, vrhovni arhitekt krajine i predsjednik građevinske komisije, Franz Popendorf.
Nova tvrđava zamišljena je kao zvijezda sa šest krakova, unutar koje je prostor proporcionalnih ulica, a omeđen sa šest peterostraničnih bastiona spojenih zemljanim bedemima.
Njih s vanjske strane resi jarak i koso položeni zemljani nasip namijenjen obrani od napada i udara topništva.
Nažalost, gradnju utvrde od prvog dana pratili su financijski problemi, ali i česte poplave i urušavanja zemljanog terena, što je trajalo sve do ukidanja Vojne krajine u 19. stoljeću.
Svejedno Karlovac je štitio široko obrambeno područje granice na Kupi.
Opasnost od Osmanlija s vremenom nestaje, čime započinje puna urbanizacija Karlovca. Zbog idealnog smještaja na razmeđu četiriju rijeka, Karlovac se razvio u prometno, ali i jedno od najvažnijih gospodarskih središta Hrvatske.
Iako se u nekim dijelovima nije mogla oduprijeti procesu urbane modernizacije, većim dijelom karlovačka tvrđava ostala je u izvornim oblicima sve do danas.
Foto: 1. scrshot Youtube
Autor: Tomislav Šulj