POVIJEST
Piše: Tomislav Šulj
Unatoč lošem vremenu, potpisivali peticiju, donosili gomile cvijeća, svijeća i donirali novčane priloge
8. listopada 1989. na središnjem zagrebačkom trgu, u organizaciji političke stranke HSLS, potpisivana je peticija o povratku spomenika bana Josipa Jelačića.
Uklanjanje spomenika u srpnju 1947. bio je najgrublji napad komunističkog režima na memoriju hrvatskoga naroda.
...
No taj proces počeo je odmah nakon dolaska komunista na vlast kada je spomenik zagrađen daskama. Uklanjanje nikada nije objašnjeno, osim logikom da je Jelačić simbolizirao pobjednika u ratu, a kako je Hrvatima u tvorevinama Jugoslavije namijenjena uloga onih koji su „oslobođeni“, mogli su biti sve samo ne dobri ratnici i pobjednici.
Zanimljivo, zbog jasne asocijacije na uklanjanje spomenika, prvi hrvatski satirički film, Ciguli Miguli, bio je zabranjen.
Hrvati ni u jednom trenu nisu zaboravili na svog bana, ali o povratku se u represivnom sustavu nije javno govorilo. Kada je režim malo popustio stegu, tijekom Hrvatskog proljeća, s oprezom se počela javno spominjati ta mogućnost.
No slijedio je žestoki odgovor represivnog aparata i 18 godina takozvane „hrvatske šutnje“.
U razdoblju nadolazećih demokratskih promjena tema spomenika aktualizirana je, a HSLS je organizirao potpisivanje peticije o njegovom povratku na glavni trg. Od ranog jutra Zagrepčani su iskazali golemo zanimanje, čime su iznenadili i same organizatore. Strpljivo su u dugim redovima, unatoč lošem vremenu, potpisivali peticiju, donosili gomile cvjeća, svijeća i donirali novčane priloge.
Iako interes nije jenjavao, potpisivanje je završeno rano poslijepodne radi prebrojavanja potpisa ne bi li informaciju proslijedili TV dnevniku. U nekoliko sati sakupljeno je 62.730 potpisa i donirano 20 milijardi dinara.
Zanimljivo, s tim danom prekinuta je praksa da se svake nedjelje emitira Dnevnik iz drugog republičkog studija. Od tada se nedjeljom gledao samo Dnevnik Televizije Zagreb.
Nakon restauracije, monumentalni brončani spomenik vraćen je i postavljen na Jelačićev rođendan u listopadu 1990. godine.
Foto: 1. HRT, 2. static.panoramio.com
Autor: Tomislav Šulj