POVIJEST
Operacija Orkan trajala je od 29. listopada 1991. do 3. veljače 1992. godine i nastavak je prve oslobodilačke operacije hrvatske vojske, Otkos-10.
Operaciju Orkan pripremalo je zapovjedništvo OG Posavina, odnosno general Rudi Stipčić.
...
Nosioci operacije bili su pripadnici 1. Brigade ZNG-a, Tigrovi, te brojni dijelovi postrojbi rezervnih brigada, samostalnih bataljuna, kao i hrvatske policije.
Operacija je provedena u dvije etape
U prvoj, koja je trajala do 15. prosinca, udarom na više linija, posebno glavnim pravcima: Novska-Okučani ostvario se glavni cilj, zaustavljeno je daljnje napredovanje JNA i postrojbi pobunjenih Srba. Štoviše, oslobođen je niz okupiranih sela u zaleđu Novske, dapače i Lipik koji je time postao prvi oslobođeni grad u Domovinskom ratu.
Cilj druge etape, započete 22. prosinca bio je da se iskoristi veliki uspjeh iz prethodnih borbi i da se uz ojačane snage nastavi s oslobađanjem i utvrđivanjem obrambenih položaja. Ta etapa polučila je uspjeh više planiranih uspješnih akcija. U njima je oslobođeno daruvarsko bojište, te niz naselja na području planina Papuka, Ravne Gore i Psunja.
Zajedničkim djelovanjem Operativnih zona: Bjelovar, Zagreb i Osijek oslobođeno je veliko područje slavonskih planina, zaustavljeni su daljnji napadi agresora. Dužina bojišnice zapadne Slavonije skraćena je na 80 kilometara, oslobođeno je 28 sela, a pobunjenici su, sve do oslobodilačke Operacije Bljesak onemogućeni da eventualnim prodorom osvajaju gradove Pakrac i Lipika. Napokon je omogućeno prometovanje zapadnom Slavonijom.
Gubici na strani hrvatskih branitelja bili su veliki, 184 poginulih i 595 ranjenih, ali ostvareni cilj bio je od enormnog značaja. U Operaciji Orkan 91 agresorskoj JNA nanesen je najteži poraz tijekom ratne 1991. godine, te je združenim snagama 5 Korpusa JNA onemogućeno spajanje sa snagama 32. Korpusa kao i snagama JNA i pobunjenih Srba iz istočne Slavonije.
Autor: Tomislav Šulj