HRVATSKA KROZ POVIJEST
Piše: Tomislav Šulj
15. rujna 1991., na Podoštri, nedaleko od Gospića, poginuo je djelatnik Hrvatske televizije Nikola Stojanac, voditelj tehnike riječkoga TV centra.
Stojanac je radio od 1967. u radnoj jedinici Odašiljači i veze na Učki, a od 1983. kao voditelj tehnike u Studiju Rijeka.
...
15. rujna po zadatku je došao u Gospić osposobiti vezu iz pošte kojom se u Hrvatsku i svijet slala slika o zločinima agresorske vojske u Lici, odnosno kako bi se prikazalo razaranje Gospića i akcije oko oslobađanja gradskih vojarni.
U poslu kojeg je obavljao Stojanca su usmrtile rakete iz zrakoplova JNA koje su razarale grad i šire područje.
Uz imena još trinaestorice hrvatskih novinara i tehničara, ime Nikole Stojanca zapisano je na spomen ploči pijeteta, na zgradi Novinarskog doma u Zagrebu.
- sadržaj se nastavlja -
Drugi upravo čitaju... |
|
Stojanac je život izgubio dolazeći omogućiti istinu o najžešćim napadima velikosrpskog agresora na Gospić, grad na kojeg je opći napad bio pokrenut još od početka rujna.
Grad su branile male domaće snage, stotinjak zagrebačkih dragovoljaca porijeklom iz Like, borbena skupina Tomislava Merčepa, stotinjak policajaca s područja Rijeke, Senja i Kvarnera, borbena skupina HOS-a i drugi.
Stoga je Glavni stožer iz Zagreba u Gospić poslao četvoricu iskusnih pripadnika specijalne policije ATJ-a Lučko, predvođenih Mirkom Norcem koji preuzima zapovijedanje gospićkom 118. brigadom, kao i specijalnu postrojbu, dvadesetak pripadnika Bojne „Zrinski“.
Osim što je napadan svim raspoloživim sredstvima, Gospić su ugrožavale snage JNA unutar grada.
Osvajanjem oružja i predajom snaga JNA u Gospiću, razbijena je napadačka organizacija u Lici, a pobunjeni Srbi otada su prisiljeni na obrambena djelovanja.
Nažalost, zbog toga je Gospić platio visoku cijenu, i uz Vukovar postao najrazrušeniji grad Hrvatske.
Foto: 1. DPCM/scrshot HRT
Autor: Tomislav Šulj