HRVATSKA KROZ POVIJEST

Piše: Tomislav Šulj
31. listopada 1992. u Prijedoru je donesena Deklaracija o ujedinjenju Republike Srpske Krajine i Republike Srpske.
Još od ljeta 1991. vodeći srpski političari iz okupiranih dijelova Hrvatske i Bosne i Hercegovine dogovarali su ujedinjenje u zajedničku državu pod imenom Ujedinjena Republika Srpska.
...
U tu svrhu potpisivani su brojni dokumenti; Protokoli i Deklaracije, u kojima se kao imperativ ističe "ujedinjenje srpskog naroda u državu“, a što je za konačni cilj imalo stvaranje jedinstvene države u kojoj će živjeti svi Srbi na Balkanu.
Protokol o političkom i vojnom ujedinjenju donesen je 22. rujna 1992. u Banja Luci, a točno naznačene korake u provođenju procesa državnog ujedinjenja uskoro je potvrdila je Deklaracija potpisana u Prijedoru.
Na temelju prijedorske Deklaracije 24. travnja 1993. u Banja Luci je donesena odluka o konstituiranju zajedničke „Narodne skupštine“, s mjestom zasjedanja u Banja Luci.
No, kako je međunarodna zajednica vršila pritisak na Jugoslaviju, službeni Beograd je pod pritiskom sankcija kočio proces srpskog državnog ujedinjavanja na teritoriju Hrvatske i BiH, iako je to bio i njihov konačni cilj.
- sadržaj se nastavlja -
Drugi upravo čitaju... |
|
Potisnute aktivnosti za realizaciju ujedinjavanja obnovljene su i ubrzane nakon serije vojnih poraza tijekom 1995., napose zbog velikog poraza u operaciji „Bljesak“ kojom su hrvatske snage oslobodile golem teritorij okupirane zapadne Slavonije.
Na sjednici "Skupštine RSK", održanoj 18. svibnja 1995. u Borovu Selu, predsjednik te tvorevine Milan Martić, naglasio je: "Ujedinjenje RSK i Republike Srpske mora postati pitanje sata, a ne više dana ili mjeseci. Sve drugo vodi Krajinu u propast“, stoga je dva dana poslije donesena odluka "O pristupanju realizaciji ujedinjenja Republike Srpske Krajine i Republike Srpske".
Ipak, oslobodilačkom operacijom „Oluja“ hrvatske snage zauvijek su razbili paradaržavnu tvorevinu na svom teritoriju, kao i iluziju pobunjenih hrvatskih Srba o ostvarenju političkog ujedinjenja sa Srbima iz BiH.
Foto: 1. DPCM/lascschon.de
Autor: Tomislav Šulj