HRVATSKA KROZ POVIJEST
Piše: Tomislav Šulj
27. studenog 1991. Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda prihvatilo je Rezoluciju 721 kojom se utire put slanju Mirovnih snaga u Hrvatsku.
Razvoj događaja, odnosno neuspjesi u ostvarivanju prvotnog plana okupacije Hrvatske, potaknuli su krnje predsjedništvo SFRJ u Beogradu da 9. studenog predloži Vijeću sigurnosti UN-a da poduzme korake u cilju smirivanja stanja na tlu Republike Hrvatske.
...
Budući da je i Hrvatska zbog velikih žrtava, teške situacije na bojišnicama i potrebom za međunarodnim priznanjem cijelo vrijeme podupirala mirovne opcije međunarodne zajednice, u Ženevi je uz posredovanje predstavnika UN-a Cyrusa Vancea 23. studenog dogovoren prekid neprijateljstava i odlazak JNA iz Hrvatske.
U tim okolnostima nastao je takozvani „Vanceov plan“ koji je uključivao dolazak UNPROFOR-a, a koji je službeno objavljen je 11. prosinca. „Vanceov plan“ bio je predviđen kao privremeni plan za stabilizaciju stanja na ratom zahvaćenim područjima, a iznesen je u izvješću glavnog tajnika u vezi s Rezolucijom 721.
- sadržaj se nastavlja -
Potpisivanjem Rezolucije postalo je potpuno jasno da u Hrvatsku dolaze mirovne snage.
Nije se znalo kad ni u kakvim uvjetima, a na hrvatskoj strani, poučeni desetljetnim fijaskom mirovnih snaga na Cipru kao i činjenicom da Srbi nisu poštivali ni jedan dogovor, bilo je i onih koji su se protivili dolasku mirovnih snaga.
Iako je u studenom okupiran Vukovar i niz drugih mjesta, Hrvatska je konsolidirala svoju obranu, a na prostoru zapadne Slavonije već je štoviše provodila i opsežne oslobodilačke operacije.
No hrvatskom vodstvu krajem studenoga bilo je najvažnije ishoditi međunarodno priznanje, a Rezolucija 721 bila je vrlo važan korak ka potpisivanju Sarajevskog primirja 2. siječnja 1992. nakon čega je nedugo zatim od velikog broja europskih i svjetskih država Hrvatska priznata neovisnom državom u postojećim granicama.
Foto: 1. DPCM/scrshot HRT
Autor: Tomislav Šulj