HRVATSKA KROZ POVIJEST
Piše: Tomislav Šulj
Istaknuti hrvatski političar Miko Tripalo umro je 11. prosinca 1995. u Zagrebu.
Iako rođen u Sinju u imućnoj obitelji, sa svega navršenih 15 godina odlazi 1941. u partizane.
...
Tripalo je bio čovjek odlučnog karaktera što je pokazivao tijekom cjelokupne političke karijere. Iznimno inteligentan, uspinjao se u omladinskim organizacijama, brzo se probijajući u partijskoj hijerarhiji.
Šezdesete godine 20. stoljeća bile su ključne za Tripalov streloviti uspon.
Završio je Pravni fakultet, obnašao najviše funkcije u partijskoj organizaciji grada Zagreba i Savezu komunista Hrvatske, čiji je postao tajnik 1969. Iste godine kao predstavnik Hrvatske ušao je u najviši jugoslavenski partijski i državni vrh. Nagađalo se čak da ga je Josip Broz Tito predvidio za nasljednika.
Iako uvjereni komunist, zastupao je jasne stavove o nacionalnoj problematici te se kritički izjašnjavao o nužnosti odstranjivanja starih i neškolovanih kadrova iz sustava vlasti.
Zbog toga kao i inzistiranja na radikalnim ekonomskim reformama i nužnosti decentralizacije, Tripalo je bio omrznuti unutar tvrdolinijskih partijskih krugova.
- sadržaj se nastavlja -
Nakon što je Tito uklonio Aleksandra Rankovića i počelo Hrvatsko proljeće, priključio mu se i najveći dio republičkog komunističkog vrha, na čelu s Tripalom i Savkom Dabčević–Kučar.
Ipak nacionalnu euforiju Hrvata ubrzo je ugušio osobno Tito na sjednici u Karađorđevu.
Politički dužnosnici odstranjeni su iz javnog života pa je i Tripalo podnio ostavke na sve funkcije.
Nakon gotovo 20 godina političke šutnje Tripalo, Savka Dabčević-Kučar i drugi komunistički disidenti činili su temelj Koalicije narodnog sporazuma, koja je na prvim demokratskim izborima doživjela fijasko. Ipak Tripalo je nastavio borbu, bio jedan od osnivača Hrvatske narodne stranke i Hrvatskog helsinškog odbora, a na drugim izborima postao je i saborski zastupnik.
Vlast je nastavio kritizirati kao britki kolumnist i pisac.
Njegovim je imenom 1997. nazvana nagrada za ljudska prava Hrvatskoga helsinškog odbora, a 2003. utemeljen je Centar za demokraciju i pravo Miko Tripalo.
Foto: 1. DPCM
Autor: Tomislav Šulj