POVIJEST
Na zapovijed Ante Gotovine helikopterskim desantom u boj je uvedena taktička skupina 2. gbr Gromova, sačinjene uglavnom od pripadnika legendarnih Crnih Mambi
Nakon 26. siječnja i okončanja oslobađajuće bitke za Maslenicu i veliki dio okupiranog zadarskog zaleđa, uslijedio je protunapad pobunjenih srpskih snaga.
On je svakim danom bio sve jači jer su sa prostora cijele tzv. Krajine i bivše Jugoslavije pristizale značajne dobrovoljačke snage.
Po srpskim podacima u zaleđe Zadra pristiglo je više od 4000 boraca, tako i elitnih postrojbi poput Arkanovih Tigrova i Vukova s Vučijaka. Pod posebnim udarom bili su selo Kašić i Novigrad.
...
Boj za Novigrad bio je iznimno važan objema stranama
Srpska je strana htjela izlaz na more, povratak na „srpski biser Jadrana“, a uostalom Novigrad je bio grad i samo zauzimanje imalo bi značajnu stratešku, ne samo simboličnu komponentu.
Nakon što su u teškim bitkama Novigrad oslobodili pripadnici 4. Gardijske brigade, oni su primili i žestok protuudar. Bitke su trajale danima, gradić su teškom mukom branile i pridružene snage lokalnih postrojbi, specijalnih postrojbi Zrinski i Frankopan te postrojbi mornaričkog pješaštva, u čemu su se posebnom hrabrošću istaknule Vange iz Pule.
CRNE MAMBE
Zbog siline napada, Novigrad je bio pred samim padom i tada je na zapovijed Ante Gotovine helikopterskim desantom u boj uvedena taktička skupina 2. Gardijske brigade-Gromova, sačinjene uglavnom od pripadnika legendarnih Crnih Mambi, koju je vodio pukovnik Boris Jacović.
Odmah drugo jutro nakon uvođenja snaga u gradić za koji se nije točno ni znalo u čijim je rukama, Jacović je poslao jednu skupinu u kontra napad ne bi li dobio vremena da osigura položaje za daljnje borbe. Taj sudar bio je obostrano paklen; Gromovima su poginuli zapovjednici Dragutin Naglaš i Vlado Brebrić, a i iz stroja je izbačeno nekoliko najboljih ljudi.
Bio je to uvod u seriju sukoba u okolici Novigrada, odnosno oko samog gradskog groblja. Borbe su bile svakodnevne, dramatične i teške.
Zadnji veliki napad srpske su snage povele 17. veljače, no doživjeli su težak poraz. Poslije toga, uslijedili su uglavnom topnički napadi, no snage za jedan novi veliki pješačko-tenkovski udar, napadači jednostavno više nisu imali.
Novigrad je obranjen, ali cijena za to bila je iznimno visoka.
Foto: UCM
Autor: Tomislav Šulj