Novosti iz svijeta
Katalonski birači počeli su glasovati na katalonskom referendumu o neovisnosti, kojeg je zabranila španjolska vlada.
Katalonska vlada priopćila je da će se održati referendum o neovisnosti Katalonije, koji Madrid osporava, i pozvala je birače da glasuju na bilo kojem biralištu koje je otvoreno, u slučaju da je policija zatvorila njihovo biralište, kao i da mogu koristi glasačke listiće koje su sami isprintali kod kuće.
...
Istodobno španjolski ministar unutarnjih poslova izjavio je da su policija i Civilna garda počele plijeniti glasačke kutije i birački materijal s katalonskih birališta.
Španjolska vlada u Madridu poručila je u subotu da se referendum neće održati. Referenduma neće biti jer demokracija ne može prihvatiti kršenje ustava, tvrdi konzervativni španjolski premijer Mariano Rajoy, optužujući pritom katalonske vlasti za barbarsko kršenje vladavine prava.
Ne obazirući se na prijetnje sankcijama, globama, premetačinama, ispitivanjima, pobornici se pripremaju održati referendum o samoodređenju, iako je Katalonija sa 7, 5 milijuna stanovnika duboko podijeljena po tom pitanju. Polovica Katalonaca ne želi neovisnost, no dvije trećine njih želi se izjasniti na referendumu.
Otkako je završena Francova diktatura 1975., Španjolska je preživjela jedan pokušaj državnog udara i porazila baskijske oružane separatiste. Sada riskira secesiju jedne od svojih najbogatijih regija, uključujući i jednog od najkozmopolitskijih europskih gradova, Barcelone.
Napetosti između Madrida i Barcelone eksalirale su otakako je katalonski parlament 6. rujna izglasao zakon o referendumu. Zakon je prošao tankom većinom, a dva dana kasnije nevažećim ga je proglasio španjolski ustavni sud i time policiji i vladi dao zakonski temelj da zaustave referendum. Španjolski ustav dopušta referendume samo na teritoriju cijele države.
Foto: Izvor
Priredila: Lorena Šafarić
Izvor: HRT
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.