PRESS
HELENA KRMPOTIĆ
Tko zastupa hrvatske interese u svijetu?
Priča o hrvatskoj diplomaciji
Priča o hrvatskoj diplomaciji iliti objašnjenje pojmova...
- Sadašnji veleposlanik u Washingtonu Joško Paro, koji je karijeru počeo kao turistički vodič, kadar je ministarstva vanjskih poslova sa srednjom školom.
- Hrvatski veleposlanik u Beogradu Gordan Markotić rođen je u Beogradu, a veleposlanica u Crnoj Gori Ivana Sutlić Perić neće nakon završetka mandata doći u Zagreb, nego u Beograd, u kojem živi.
- Damir Grubeša, veleposlanik u Rimu. "Posjeduje bogato iskustvo u diplomaciji, koje je stekao kao direktor Centra za kulturu i informiranje bivše Jugoslavije u New Yorku i ataše za tisak jugoslavenskog izaslanstva pri UN-u, šef kabineta jugoslavenskog ministra vanjskih poslova", stoji na službenoj stranici MVP-a.
- Ivo Goldstein, sin samoukog povjesničara Slavka ne zna niti jednu riječ francuskog i zastupa Hrvatsku u Parizu, s Titovom slikom na istaknutom mjestu u ambasadi.
- Trenutni konzul u BiH Ivan Bandić radio je za jugoslavenske službe i rođak je zagrebačkog gradonačelnika.
- U Kopenhagenu sjedi Frane Krnić, bivši načelnik Službe informacije i dokumentacije u Saveznom sekretarijatu za vanjske poslove u Beogradu.
- Iz redova HNS-a tako imamo Nebojšu Koharevića, Hrvoja Marušića, Davora Vidića i Danijelu Barišić.
- U Velikoj Britaniji je Ivan Grdešić, SDP-ovac, član Savjeta SDP-a za politički sustav. SDP ga je 2000. postavio za veleposlanika u Washingtonu direktno s Fakulteta političkih znanosti.
- Tu je i bivša supruga ministra pravosuđa Dubravka Šimonović, koja je s bivšim predsjednikom Josipovićem bila glavna zagovornica povlačenja hrvatske tužbe za genocid.
- U Ukrajini je Tomislav Vidošević, brat Nadana Vidoševića, a ne smijemo zaboraviti ni Veselu Mrđen Koren, veleposlanicu u Nizozemskoj, koja je veličala Tita i slavila uhićenje generala Gotovine.
- Od bivših jugoslavenskih diplomata naslijeđenih iz SFRJ treba izdvojiti Ljerku Alajbeg, Svjetlana Berkovića, Davora Javorskog, Vojka Senkera i Zorana Bošnjaka, a nije zgorega prisjetiti se i Nenada Preloga, veleposlanika u Južnoafričkoj Republici i nekadašnjeg člana Saveza komunista Jugoslavije - sekretara partije.
I skoro zaboravih tatu hrvatske diplomacije - Budu Lončara, koji je kao ministar vanjskih poslova Jugoslavije izglasao embargo Hrvatskoj '91. na uvoz oružja.
Da li je sada jasnije tko zastupa hrvatske interese po svijetu posljednjih 27 godina?
Photo: 1. UCM
Autor: Helena Krmpotić