PRENOSIMO
Geofizički odsjek PMF-a: Pripremite se na slabije potrese
PRESS
Pripremite se na slabije, ali brojne potrese i to ne samo danas već u sljedećim tjednima, poručuje Geofizički odsjek Prirodoslovno matematičkog fakulteta u Zagrebu na svojim Facebook stranicama.
"Možemo očekivati naknadne slabije potrese. Postoji vjerojatnost za jači potres, ali je jako jako mala", navodi Geofizički odsjek i poručuje građanima da ne nasjedaju na glasine o jačem potresu koji slijedi.
...
"Dogodilo se ono o čemu pričamo već dugo, snažan potres u Zagrebu! I nije bio bezveze! No nije ni katastrofa. Ima štete, ponajprije u starijem dijelu grada i na starijim građevinama", piše na Facebook stranici "Geofizika uživo".
Pozivaju građane da ostanu pribrani i da ne paničare, ali i da budu svjesni da slijedi pojačana seizmička aktivnost u sljedećim tjednima, možda mjesecima.
"Ne možemo vam reći hoće li doći jači potres, ali možemo očekivati oko desetak potresa magnitude oko 4,0, stotinjak magnitude 3,0, oko tisuću magnitude 2,0. Neće biti ugodno, ali ni katastrofa – nakon nekog vremena ćete se čak i naviknuti", navode.
Potresi magnitude oko 4,0 mogu prouzrokovati manju štetu, prvenstveno na lošije građenim i starijim građevinama i onima već oštećenima, poručuju s odsjeka PMF-a.
Informacije za samozaštitu kod potresa
Za vrijeme potresa potrebno je minimalno se kretati i što kraćim putem doći do najbližeg sigurnog mjesta, a nakon potresa poželjno je ponijeti tople odjevne predmete, dokumente, novac i lijekove te prvu pomoć, hranu i vodu, stoji u uputstvima za samozaštitu gradskog Ureda za upravljanje u hitnim situacijama.
Ako se nalazite u zatvorenom prostoru kada počne potres, sakrijte se pod čvrsti stol ili klupu ili uz nosivi zid. Ako nema stola u blizini, zaštitite lice i glavu rukama i prislonite se uz kut nosivog zida. Sklonite se ispod okvira vrata samo ako znate da se radi osnažnom nosivom zidu.
Ostanite daleko od stakla, prozora, vanjskih vrata i vanjskih zidova, te svega što bi moglo pasti, primjerice rasvjetnih tijela ili namještaja.
Ako ste u krevetu, čekajte i glavu zaštitite jastukom, osim ako ste pod teškim rasvjetnim tijelom koje bi moglo pasti. Također, nikako nemojte koristiti dizala.
Većina ozljeda tijekom potresa dogodi se kada ljudi panično istrčavaju na otvoren prostor, upozoravaju iz Ureda.
Ako ste pak na otvorenom u trenutku potresa, ostanite na otvorenom i maknite se od zgrada, rasvjetnih stupova i drveća. Ako ste u vozilu, zaustavite se na sigurnoj lokaciji i ostanite u vozilu. Kasnije vozilo parkirajte na širokom prostoru kako ne bi ometalo prolaz vozilima službi.
Ako ste pod ruševinama, ne palite šibice ili upaljače. Kretanje smanjite na minimum i pokrijte usta maramicom ili dijelom odjeće. Pokušajte ostati smireni i lagano udarajte po cijevima ili zidu tako da Vas spasioci mogu pronaći, koristite zviždaljku ako je imate, ali nemojte vikati jer to može uzrokovati udisanje opasne količine prašine.
Nakon potresa budite spremni za ponovno podrhtavanje tla koje može uzrokovati dodatne štete na već oštećenim građevinama, stoga je najsigurnije ostati na otvorenom dok se ne utvrdi koja je građevina sigurna. Potrebno je ostati miran i strpljiv, te pregledati ozlijeđene i pružiti prvu pomoć ranjenim osobama.
Ured za upravljanje u hitnim situacijama definirao je površine za prihvat i evakuaciju građana Grada Zagreba, i utvrdio pravce za evakuaciju građana i kretanje prioritetnih službi zaštite i spašavanja u slučaju potresa. Površine su određene za sve gradske četvrti uzimajući u obzir specifičnosti svake gradske četvrti. Dodatne informacije o samozaštiti i lokacijama prihvatnih skloništa možete pronaći na web stranici Ureda.
Drugi upravo čitaju... |
|
Foto: 1. scrshot YouTube
Priredio: Mario Mehaković
Izvor: DPCM/Hina
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.