PRESS
Novinarstvo - kobna struka u Hrvatskoj nakon 1945.
PRESS
U Münchenu je 23. Veljače 2018. održano predstavljanje knjige hrvatskog novinara i autora Tihomira Dujmovića „Hrvatske novinarske tragedije 1945-1995“.
Knjiga koja je u hrvatskoj javnosti izazvala veliko zanimanje, otkriva jednu slabo istraženu i zaboravljenu priču o stradanjima čitavih generacija hrvatskih novinara tijekom razdoblja komunizma u Jugoslaviji.
...
Prema riječima autora, u Hrvatskoj je u poraću, nakon 8. svibnja 1945., ubijeno je čak 38 novinara, 100 je dobilo zabranu pisanja, 131 novinar pobjegao je u inozemstvo, a 45 ih je promijenilo profesiju.
Ove poražavajuće brojke nastavljaju se i nakon pada Hrvatskog proljeća te je tako 50 novinara završilo na suđenjima, stotine urednika širom Hrvatske izbačeno je s radnih mjesta, a na crnim listama našlo se 170 publicističkih imena.
Autor dalje naglašava kako je i Domovinski rat nažalost bio koban za novinarsku struku; do sredine studenog 1991. u Hrvatskoj je ubijeno 18 novinara, što je tri puta više novinara nego u sedam godina rata u Vijetnamu.
Kako navodi autor, sam pogled na ovu statistiku objašnjava današnje loše stanje u hrvatskom novinarstvu. Hrvatsko novinarstvo od 1945. je uništeno i čitava struka počela je iz početka.
Nadalje, Tihomir Dujmović najavio je i premijeru predstave „Tko je ubio Zvonka Bušića“, nastalu prema istoimenoj knjizi.
Dragan Čotić
Foto: 1. DPCM/scrshot YouTube
Priredio: Mario Mehaković
Izvor: Dragan Čotić
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.