U VIHORU RATA

U vihoru rata
Moćne oklopne snage 9. kninskog korpusa JNA, zajedno s pobunjenim Srbima, pokrenule su iz smjera Obrovca 11. rujna 1991. novi veliki napad u zadarskom zaleđu.
Malobrojni branitelji Jasenica u početku su se uspješno odupirali te uništili jedan oklopni transporter i tenk.
...
Ipak, agresor je u popodnevnim satima probio obrambene linije i branitelji su se morali povući iz Jasenica, Maslenice i Rovanjske.
Time je presječena Jadranska magistrala i prometna komunikacija prema Rijeci i Zagrebu, a Srbi su ovladali Masleničkim mostom i Novskim ždrilom. Uz to su se padom Jasenica i Maslenice branitelji Kruševa našli u potpunom okruženju, te nisu imali izbora nego se morskim putem izvući i prebaciti u još uvijek slobodni Novigrad.
Obrana Kruševa cijelo ljeto pružala je žilav otpor i nanosila prilične gubitke mnogo nadmoćnijem neprijatelju koji se u napadima koristio i avionima.
- sadržaj se nastavlja -
Poučeni dotadašnjim stradanjima, oprezni napadači tek su tri dana poslije ušli u Kruševo i zauzeli ga.
Boj za Kruševo ujedno je bio početak rata u Dalmaciji, ali i vatreno krštenje specijalne policije iz Zadra, domicilne 112. brigade i napose 4. gardijske brigade koja je bila nositelj obrane Kruševa.
Istodobno je i 9. korpus JNA prestao djelovati pod krinkom navodno neutralne strane, postavši udarna snaga na području Dalmacije.
Boj za Kruševo i zadarsko zaleđe obilježila je i beskrupuloznost radikalnog pukovnika Ratka Mladića koji će vrlo brzo napredovati do generalskog čina i mjesta zapovjednika 9. korpusa.
Prostor Novskog ždrila oslobođen je i obranjen 1993. tijekom operacije Maslenica, a Kruševo u operaciji Oluja 1995.
foto: 1. DPCM/scrshot HRT
Autor: Tomislav Šulj
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.