U VIHORU RATA
U vihoru rata
U travnju 1944. japanski pilot Terauči obrušio se na jedan američki torpedo i spriječio pogodak u japanski brod.
Nekoliko dana poslije bojnik Takati bacio se na američki razarač i uništio ga.
...
Ti pogodci, u trenutku kada je imperijalni Japan trpio udarce na svim bojišnicama, naveli su admirala Onishija na pomisao da iskoristi bezumni fanatizam japanskih boraca. Sastavio je posebne jedinice od pilota spremnih na samoubojstvo.
Vrhovno zapovjedništvo nazvalo ih je kamikazama, što na japanskom znači "božji vjetar", prozivajući se na jedan događaj iz starije japanske povijesti kada je snažna ciklona razbila mongolsku flotu Kublaj-kana prigodom pokušaja invazije na japansko otočje. Sada su ta ciklona, koja će uništiti američku flotu, trebali biti samoubilački piloti!
Njihov prvi masovni nalet u zaljevu Leyte 25. listopada 1944. ozbiljno je zabrinuo američke zapovjednike. Do tada su se njihovi dobro naoružani brodovi uspješno nosili s japanskim zrakoplovima.
Sada se najedanput sve izmijenilo.
Samurajski duh i fanatizam vodili su japanske pilote da zrakoplovom, poput dirigiranog projektila, kroz kišu metaka ludo ulijeću u izabrane ciljeve. A to su redovito bili najveći američki brodovi. Već u bitkama kod Leyte Japanci su tako potopili 11 brodova, među njima i dva nosača zrakoplova, a 89 drugih brodova su oštetili.
Od toga vremena upotreba kamikaza uzima puni zamah. Poslije lakih lovaca "zero" Japanci su se idućih mjeseci za napade kamikaza počeli koristiti bombarderima, a zatim i posebnim "baka-bombama" koje su brzinom od tisuću kilometara na sat, vođene rukom samoubojice, mogle izazvati užasan učinak na američkim brodovima.
No ratna sreća u Tihom oceanu time se nije mogla okrenuti. Nikakav fanatizam više nije mogao spasiti Japan.
Ipak, Amerikanci su proživjeli teške trenutke jer su Japanci s 2550 kamikaza pogodili 474 broda!
foto: Izvor
Priredio: Mario Mehaković
Izvor: HRT