ZDRAVLJE
Poriluk (lat. Allium porum) u narodu nazivaju i porjak, luk-por, perati luk. Uzgajali su ga Egipćani, Grci, Rimljani, a smatra da je bio poznat i ranije. U povijesti je zabilježen kao najmilije jelo cara Nerona, koji ga je svakodnevno jeo kako bi imao lijep glas, a raspisao je i obavezu Rimljanima da ga jedu jednom mjesečno kako bi bolje zvučali. Poriluk se postupno proširio Europom. Simbol je pobjede i zaštite od rana, a danas je zaštitni znak Walesa.
Hranjivost i ljekovitost
Poriluk je dobar izvor vitamina C i B6, folne kiseline, mangana i željeza. Značajna djelatna tvar u poriluku je eterično ulje u kojem ima sumpora. Blagotvorno djeluje na izlučivanje želučanih i crijevnih sokova, jetre i žuči te sprječava procese gnjiljenja i vrenja u crijevima, štiti od karcinoma debelog crijeva. Sumporne fitokemikalije pomažu regulirati razinu šećera u krvi, snizuju krvni tlak i razinu kolesterola. Smatra se da poriluk djeluje povoljno i na izlučivanje mokraće te izlučivanje sluzi iz dišnih organa. Zbog visoko sadržaja vitamina poriluk je važno zimsko povrće te ga treba u to vrijeme obilno jesti. Koristi se cijeli – i bijela stabljika i zeleno lišće, koje sadrži nekoliko puta više vitamina nego bijeli dio. Preporuča se jesti ga što više svježeg u salatama.
Recepti pučke medicine
- Kod povećane štitnjače, na vrat se stavljaju topli oblozi od kuhanog poriluka.
- Kod upale i ostalih bolesti bubrega skuha se poriluk s krumpirom i mlijekom, bez soli.
- Kod gihta i križobolje zdrobi se cijeli poriluk pa se stavlja na bolna mjesta.
- Kod kašlja, jedan veći poriluk se ujutro sitno izreže i stavi u lonac. Doda se mlijeka 2 dl mlijeka pa se sve zajedno prokuha. Kad se ohladi, smjesu propasiramo odnosno štapnim mikserom usitnimo i dodamo 3 žlice meda. Jede se pomalo tako da se sve potroši do spavanja.
Foto: 1. UCM
Autor: UCM
Izvor: dobarzivot.net