ZDRAVLJE
Krkavina, poznata i kao smrdljika, pasje grožđe, pasja lijeska, žeslika ili obična krkavina poznata je grmolika biljka ljekovite kore. Ljekovita postaje nakon godinu dana sušenja, a davno je prepoznata kao prirodni laksativ.
Obična krkavina je prilično česta biljka kod nas. U prirodi se često nalazi uz crnu johu. Raste prvenstveno na močvarnim tlima, u svijetlim i poplavnim šumama te živicama uz riječne obale. Otporna je na sve vrste gljivica i jaki mraz.
Za upotrebu se uzima kora od grana dvogodišnje biljke. Ona se odlupljuje u proljeće te se godinu dana suši na suncu ili u sjeni. Od oko 2 do 3 kg sirove kore dobije se 1 kg suhe. Stara, ispucala ili natrula kora se ne skida, jer nema nikakvu ljekovitu vrijednost.
Njezina svježa kora i plodovi tjeraju na povraćanje. Tek nakon prirodnog ili industrijskog sušenja kora gubi to neželjeno svojstvo.
Ljekovito djelovanje
Uporaba kore od krkavine ne stvara naviku, ne nadražuje sluznicu želuca i crijeva, ne pojačava izlučivanje crijevne sluzi te ne izaziva proširenje krvnih žila u debelom crijevu. Zbog toga joj se daje prednost nad drugim sličnim ljekovitim biljem.
Koristi se za:
- detoksikaciju organizma,
- olakšavanje žučnih tegoba,
- snižavanje temperature,
- hemeroide,
- liječenje akni,
- svrab,
- bolesti slezene,
- bolesti jetre,
- ciroze,
- bolesti metabolizma,
- usporavanje rada srca,
- slabokrvnost i
- zatvor.
Gorkog je okusa te se koristi u gorkim napicima, a najčešće se pije kao čaj.
Čaj od krkavine
Iz kore pripremamo čaj za čišćenje ili je miješamo s drugim biljkama u različite čajne mješavine za sprječavanje nadutosti. Odlična je za proljetne ili jesenske kure.
Za pripremu čaja potrebna vam je:
- 1 čajna žlica usitnjene kore i
- ¼ l hladne vode.
Do vrha punu čajnu žličicu suhe, usitnjene kore namočite u ¼ l hladne vode i ostavite da stoji 12 sati. Zatim čaj procijedite i pijte ga mlakog prije spavanja. U žurbi se čaj može prirediti tako da istu količinu kore dodate u hladnu vodu, brzo zagrijete dok ne pokipi pa procijedite.
Trudnice i dojilje
Taj čaj mogu piti i trudnice i dojilje, ali pod liječničkim nadzorom. Ipak, nije na odmet izbjegavati ga za vrijeme trudnoće, jer se ne zna dovoljno o njegovom djelovanju na dijete u utrobi. Za vrijeme dojenja može uzrokovati proljev kod novorođenčeta.
Čajna mješavina
Čajna mješavina koja je posebno dobra za probleme s nadutosti i zatvorom uključuje i cvijet kamilice i plod kima u omjeru 1:2 i kičicu u omjeru 1:4 u odnosu na koru krkavine. Jednu ili dvije do vrha pune čajne žličice mješavine pripremate i pijete jednako kao i čaj od krkavine.
Kada ne piti pripravke od krkavine?
Pripravci od krkavine ne smiju se uzimati u slučaju:
- intestinalne opstrukcije i stenoze,
- atonije,
- upalne bolesti crijeva (ulcerativni kolitis, sindrom iritabilnog crijeva, Crohnova bolest),
- upala slijepog crijeva,
- teške dehidracije ili kroničnog zatvora,
- zapetljanja crijeva,
- akutnih bolesti crijeva, želuca i žuči.
Napomene o djelovanju
U pravilnoj primjeni pripravaka od kore obične krkavine ne javljaju se štetne posljedice. Ipak, ako se koru krkavine uzima dugo i neprekidno, ono može uzrokovati grčeve i ozbiljnije nuspojave. To vrijedi i za druge biljke koje pomažu u probavi.
Također, ona nije sigurna za djecu, jer su ona sklonija dehidraciji i gubljenju minerala iz krvi.
Interakcija s lijekovima
Zbog svoje osebujnosti koja ima vrlo pozitivne i neke negativne učinke, krkavina se danas koristi kao dodatak prehrani, ali se ne prodaje kao lijek. Kao prirodni laksativ, ona može smanjiti sposobnost vašeg organizma da apsorbira potrebnu količinu lijeka koji pijete iz drugih razloga.
Foto: 1. UCM
Autor: UCM
Izvor: krenizdravo.rtl.hr