ZDRAVLJE
Hmelj se često koristi kao blagi sedativ. Može doprinijeti ublažavanju anksioznosti i napetosti, smirivanju nemira i osiguravanju spokojnog sna. Umiruje probavni sustav, te pomaže kod loše probave i iritabilnog kolona.
U tu ga svrhu kombinirajte s kamilicom i gavezom. Za liječenje anksioznosti, kombinirajte ga s primjerice pasiflorom. Kod pomoći s problemom nesanice, može ga se kombinirati s pasiflorom ili kalifornijskim makom.
Hmelj je jedna od mnogih biljaka koje sadrže biljni estrogen, te može biti koristan ženama u menopauzi. Estrogen u hmelju je vjerojatno razlog zašto ga se u povijesti smatralo kako smanjuje seksualnu strast i požudu.
Oprez: Hmelj nije prikladan za ljude koji pate od depresije.
LJEKOVITA SVOJSTVA I PRIMJENA
Hmelj ima tri različita ljekovita djelovanja.
Kao taninska biljka koja sadrži i gorke tvari, koristi se za poticanje teka. Osim toga je djelotvorno sredstvo za liječenje nesanice, psihičkog nemira i lakših oblika depresije i, napokon, povoljno utječe na nepravilne menstruacije.
Sva ta ljekovita svojstva imaju češerići i same lupulinske žlijezde.
PRIPREMA ČAJA OD ČEŠERIĆA HMELJA
- 2 pune čajne žličice suhih češerića prelijemo s 1/4 l kipuće vode i približno nakon 15 minuta ocijedimo.
- Za umirenje možemo piti 2 puta dnevno po jednu šalicu toga čaja, protiv nesanice jednu šalicu pola sata prije spavanja.
Protiv nesanice još bolje djeluje na isti način pripremljen čaj, kojemu je dodana i 1 čajna žličica korijena od odoljena.
Iako sam hmelj ljekovito djeluje u mnoštvu slučajeva, skoro redovito koristi se zajedno s drugim ljekovitim biljkama. U mješavinama pomaže i pojačava djelovanje glavne ljekovite biljke. Često se dodaje čajevima za proljetnu i jesensku kuru čišćenja krvi te raznim sredstvima za umirenje, kao i čajevima za uspavljivanje. Također, i u liječenju najrazličitijih starosnih bolesti i tegoba susrećemo hmelj u različitim galenskim preparatima ili čajnim mješavinama, kao pomoć glogu, bijeloj imeli, odoljenu i češnjaku.
Hmeljom se može uspješno nadopuniti čaj protiv pomanjkanja teka, želučanih, crijevnih i žučnih tegoba. Ako su te tegobe na živčanoj osnovi, možemo u čajnu mješavinu dodati 1/4 ili 1/5 češerića hmelja.
Hmelj je, također, djelotvorni sastojak različitih čajeva protiv neurotičnih srčanih smetnji, poremećaja rada srca i protiv blažih oblika depresije.
U NARODNOJ MEDICINI: Osim već navedenih načina primjene, hmelj su u narodnoj medicini često preporučivali za liječenje neurednih menstruacija i za olakšavanje najrazličitijih klimakteričnih tegoba.
Često su ga davali kod bolesti bubrega i tegoba s mokraćnim mjehurom.
Za liječenje su propisivali čaj pripremljen na već opisani način ili su bolesniku davali 2 do 3 puta dnevno samih žlijezda od hmelja, na vrhu noža.
NUSPOJAVE: Primjenom normalnih količina ljekovitih pripravaka od hmelja ne javljaju se neželjene, odnosno štetne posljedice.
Foto: 1. UCM
Autor: UCM
Izvor: ljekovitobilje.weebly.com / belosa.info
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.