ZDRAVLJE
ZDRAVLJE | Ljekovito bilje
Ružu nazivaju kraljicom cvijeća. Postojbina joj je Kina, odakle je prenesena u druge azijske zemlje, a potom preko Bliskog istoka u Europu. Po njoj je cijela porodica biljaka dobila naziv Rosaceae. To govori o dominantnome mjestu ruže među srodnicima jer posjeduje najizrazitije zajedničke osobine.
Ruža osvaja ljepotom, pa ne čudi što su je mnogi moćnici još u srednjem vijeku odabirali za obilježje svoga roda i što je susrećemo na njihovim grbovima. Zaljubljenici hortikulture, opsjednuti ljepotom ruže, potrudili su se da upornim ukrštanjem i kalemljenjem cvijet dovedu do savršenstva. Postoji nekoliko tisuća raznih oblika, veličina i boja ruža. Išlo se tako daleko da je, u nastojanju da se postigne zadivljujući izgled, zanemaren miris.
...
Različitih je vrsta ruža sve više, a ružičnjaka sve manje u korist rasadnika u kojima se ta kraljica cvijeća gaji pod plastenicima i na nepreglednim plantažama. Prelijepi cvjetovi pružaju užitak za oko i čine nas sretnima. Iako se teško odvojiti od izuzetnih, kultiviranih oblika, zadržimo se na vrstama koje imaju moć utjecati na zdravlje i ljepotu, a to su ruža galska (Rosa Gallida), ruža stolista (Rosa centifolija), turska ruža (Rosa damascena) te u nas posebno rasprostranjena divlja ruža (Rosa canina).
I listovi i latice ruže djeluju osvježavajuće, a kao čaj snižavaju povišenu temperaturu i pročišćavaju tijelo od otrovnih tvari. Jačaju imunitet i pluća pa su odličan tonik za ljude slabe otpornosti. Čaj od ružinih latica olakšava simptome prehlade i gripe, katara i začepljenja bronhija. Ruže suzbijaju infekcije u probavnom sustavu i uspostavljaju normalnu populaciju bakterija nakon uzimanja antibiotika. Latice odčepljuju ženski reproduktivni sustav, ublažavaju bol i preobilne mjesečnice te povećavaju plodnost i spolnu želju. U muškaraca liječe impotenciju. Djeluju dijuretično i ubrzavaju eliminaciju otpadnih tvari putem mokraćnog sustava. Tanin obuzdava krvarenje, suši sluz i zaustavlja izlučivanje gnoja i proljev. Dobar su lijek i za jetru. Plod i latice poboljšavaju raspoloženje i umiruju živčani sustav, otklanjaju tjeskobu i zamor, a ulje se preporuča za emocionalne probleme vezane za ljubav (ili pomanjkanje ljubavi) i spolnost.
Ljepota i ljekovitost koje osvajaju
Ružine latice sadrže eterična ulja, tanine, šećer, limunsku, jabučnu, vinsku i jantarnu kiselinu te niz aromatičnih djelotvornih tvari.
Čaj od cvijeta ruže koristi se uvijek kada je potreban prirodni način liječenja. Izvanredno je sredstvo za grgljanje kod bolesti grla, upale i otoka glasnica. Njime se može ispirati nos kod teških prehlada, a učinkovito regulira crijevnu mikrofloru poremećenu uzimanjem antibiotika. Primjenjuje se i u ginekologiji kod pojave bijelog pranja. Ružin čaj čisti jetru, poboljšava njezin rad i jača živce, a samim tim osigurava miran san. Kupanje u ružinu odvaru blaži nadražaj kože, posebno na mjestima zahvaćenima ekcemom. Zato postoji izreka: "Kada koža prži, obrati se ruži". Od ružinih latica pripremaju se i kupke za smanjenje reumatskih bolova.
Ljekovitost ružina cvijeta bila je poznata i Aviceni. On ga je koristio u liječenju tuberkuloze pluća. I znameniti francuski travar Maurice Messegue, u svoje vrijeme osoba svjetskoga glasa, najviše je zagovarao liječenje ružama. U Europi poznat bugarski travar Dimitar Karaivanov sastavio je recept za izradu ružina octa. Prema njegovim uputama, 125 g svježih latica ruže treba preliti jednom litrom kvalitetna bijeloga vinskog octa i ostaviti da odleži devet dana. Ocat je upotrebljiv za obloge i umivanje kod oštećenog tena. Posebno se pokazao učinkovit za ublažavanje svrbeža raznog podrijetla, pri ispiranju upaljenih desni i uklanjanju staračkih pjega.
Turska ruža (đul ruža, Rosa damascena) najviše se uzgaja u Bugarskoj za proizvodnju ulja. Za jednu litru potrebno je oko 3000 kg cvjetnih listića, pa je zbog toga ulje vrlo skupo. Upotrebljava se za izradu parfema i likera. Iz istoga razloga ruže se uveliko uzgajaju i u Francuskoj, Iranu i Sudanu. Kozmetički preparati od ružina ulja spravljani su još u starom Egiptu i Rimu, a i danas su vrlo zastupljeni.
Ruža kao ljek od davnina
Grci su ružu koristili kao tonik, a Plinije je naveo 32 lijeka koje su Rimljani spravljali od ruža, uključujući i vrstu ruže koju su držali lijekom za ugriz divljega psa.
- Ruže su se povezivale s veseljem i vinom. U svečane su se dane posipale ružine latice, a nosile su se kao vijenci za zaštitu od pijanstva. Rimljanke su se posipale sušenim ružinim laticama nakon kupke, kapcima su davale sjaj ružinim uljem, a za ugodniji dah jele su kuglice od ruža.
- Avicena, arapski liječnik iz 10. stoljeća, prvi je pripravio ružinu vodicu. Žele od ruže rabio je za liječenje sukrvavih ispljuvaka.
- Prvi dos.eljenici u Sjevernu Ameriku pili su ružin čaj kao lijek protiv žgaravice, a čaj od šipka za olakšanje želuca.
Oprez pri korištenju ruže kao ljeka
Budući da mogu stimulirati maternicu, izbjegavajte ruže tijekom trudnoće.
Ruža našeg podneblja
Rosa canina ruža je našeg podneblja. Nju u vidu grmova susrećemo na svakome mjestu. Listovi su joj perasti, naizmjenično raspoređeni, nazubljenih ivica. Cvijet ima jednorednu ružičastu krunicu, posebno intenzivna mirisa. Nakon cvjetanja latice otpadnu, a ostaje zeleni, mesnati ovoj, pun sitnih plodova pokrivenih svilenkastim dlačicama. Do kraja kolovoza ovoj pocrveni, a s prvim mrazom omekša. Vrlo je ukusan, aromatičan i bogat C vitaminom. Narod ga smatra ružinim plodom i zove ga šipurak. Učinkovit je kod proljeva (dijareje) jer sadrži tanine. Uveliko se koristi za spravljanje pekmeza i napitaka, a u slučajevima povećane potrebe za C vitaminom, primjerice u vrijeme gripe i prehlade, šipurkov čaj posebno se preporučuje.
RECEPTI
SOK OD RUŽA
- 4,5l vode
- 1 žlica limuntosa
- 250gr ružinih latica
-
U veliku staklenku uliti 4, 5l vode i žlicu limuntosa.
-
Oprane latice ruže (neprskane, ruže puzavice jako mirišljave) potopiti u staklenku zajedno sa vodom i limuntosom. Zatvorenu staklenku staviti na sunčano i toplo mjesto dok latice ne posvijetle, a sok dobije rubin-crvenu jarku boju. Gotov sok iz staklenke procijediti i sipati u boce. Držati u hladnjaku, servirati sa par kockica usitnjenog leda i dodati šećer po želji.
Foto: 1. wish.hr
Autor: UCM
Izvor: vasezdravlje.com, narodni.net, coolinarika.com