Patlidžan nije samo povrtnica vrlo atraktivnih i ukusnih plodova već je i ljekovita biljka. U Nigeriji patlidžan slovi kao kontracepcijsko sredstvo, a izvana se primjenjuje protiv reume i išijasa, hemoroida i grčeva u mišićima. U tradicionalnoj kineskoj medicini osušeni listovi i plodovi patlidžana koriste se protiv bolova, kostobolje, neuralgija, gastritisa, raka želuca i alkoholizma, a izvana protiv reume, crvenila kože i opeklina.
Patlidžan je tropska biljka koja potječe iz Indije, odakle se proširila najprije prema istoku, u Kinu i Japan, a potom na zapad, u ostala tropska i suptropska područja. U Indiji se patlidžan još prije 3000 godina uzgajao kao kulturna biljka, a u Kini i Japanu se počeo uzgajati oko 500. godine prije Krista.
Po svom biokemijskom sastavu i prehrambenoj vrijednosti patlidžan nije posebno vrijedna namirnica. Plod patlidžana sadrži mnogo vode, čak 88%, te malo bjelančevina, ugljikohidrata i masti. Patlidžan nije bogat ni vitaminima ni mineralima, ali sve to ne umanjuje njegovu vrijednost jer patlidžan nije bezvrijedno povrće.
Plod patlidžana sadrži nešto provitamina A i vitamina C, gotovo sve vitamine B skupine te dosta kalija. Patlidžan sadrži i antocijanide, flavonoide, karotenoide i gorke tvari, a bogat je vlaknima i siromašan mastima. Znanstvena istraživanja su više puta pokazala da patlidžan pospješuje izlučivanje žuči, pri čemu se prije svega normalizira rad jetre. Patlidžan snižava i povišeni kolesterol u krvi, pospješuje izlučivanje mokraće i bolji rad crijeva, te čisti cijeli organizam od otrova. Patlidžan se zbog toga preporučuje u fazi oporavka nakon duge bolesti ili nakon tretmana antibioticima.
Ljekovita primjena kore, mesa i listova patlidžana
Budući da se najviše tvari koje imaju ljekovito djelovanje nalazi u mesu i kori patlidžana, u ljekovite svrhe najčešće se upotrebljavaju kora ploda s malo mesa i meso patlidžana.
Kora patlidžana u narodnoj medicini uzima se kao čaj ili kao tinktura. Čaj i tinktura najčešće se pripremaju od svježe kore, premda se može koristiti i osušena kora. Za kasniju upotrebu, usitnjenu koru patlidžana s malo mesa treba osušiti na prozračnom i sjenovitom mjestu, a potom čuvati na suhom i hladnom mjestu u papirnatim ili platnenim vrećicama.
Meso patlidžana uglavnom se koristi kao ljekovita hrana, a izvana se svježe meso primjenjuje kao oblog. U Nigeriji patlidžan slovi kao kontracepcijsko sredstvo, a izvana se primjenjuje protiv reume i išijasa, hemoroida i grčeva u mišićima. U tradicionalnoj kineskoj medicini osušeni listovi i plodovi patlidžana koriste se protiv bolova, kostobolje, neuralgija, gastritisa, raka želuca i alkoholizma, a izvana protiv reume, crvenila kože i opeklina.
Listovi patlidžana najčešće se koriste kao oblog koji hladi i ublažava upale, a u narodnoj medicini mnogih istočnih zemalja od osušenh listova patlidžana priprema se čaj.
Ljekovita svojstva i primjena – patlidžan kao hrana i lijek
- Dišni organi: Patlidžan smiruje kašalj i pospješuje iskašljavanje.
- Endokrine žlijezde: Patlidžan pospješuje bolji rad gušterače i izlučivanje inzulina.
- Srce: Patlidžan pospješuje bolji rad srca te pomaže protiv nepravilnog i ubrzanog rada srca.
- Krv: Patlidžan čisti krv, jača imunološki sustav, snižava povišeni kolesterol i šećer u krvi, te pomaže protiv slabokrvnosti.
- Krvne žile: Patlidžan jača stijenke krvnih žila, zaustavlja unutarnja krvarenja, štiti arterije od oštećenja kolesterolom, te pomaže protiv hemoroida i ateroskleroze.
- Probava: Patlidžan pospješuje probavu i pomaže protiv probavnih smetnji.
- Želudac: Patlidžan smiruje upalu sluznice želuca i pomaže protiv grčeva i čira na želucu.
- Crijeva: Patlidžan smiruje upalu sluznice crijeva i pomaže protiv grčeva i proljeva.
- Jetra i žuč: Patlidžan pospješuje bolji rad jetra i izlučivanje žuči.
- Bubrezi i mokraćni mjehur: Patlidžan pospješuje bolji rad bubrega i izlučivanje mokraće, te pomaže kod upale bubrega i upale mokraćnog mjehura.
- Kosti i zglobovi: Patlidžan jača vezivno tkivo i kosti, ublažava bolove u kostima i zglobovima, te pomaže protiv reume, artritisa i osteoporoze.
- Živci: Patlidžan ublažava bolove te pomaže kod neuralgije, išijasa, vratobolje i lumbaga.
- Koža: Patlidžan pomaže protiv akna, upale kože, crvenila kože i opeklina.
Autor: UCM
Izvor: ljekovite-biljke.hr