ZDRAVLJE
Biljka korijandar je biljka Sredozemlja odakle se proširila u unutrašnjost kontinenta. Naziv je dobila po Grčkoj rijeci “koris”, što znači stjenica, jer ova biljka kad je svježa miriše po stjenicama. Kao lijek i začin korijandar su koristili u starom Egiptu, te kod Grka i Rimljana. Kao afrodizijak je bio sastavni dio ljubavnih napitaka u srednjem vijeku. Osušeni plodovi korijandara imaju aromatičan miris, pa su se u prošlosti kandirali sa šećerom i bacali kao konfeti prilikom vjenčanja.
Korijandar je poznati sastavni dio curry začina koji je često korišten u Indiji i arapskim zemljama, a kod nas ga dosta koriste u ishrani osobe koje prakticiraju meditaciju. Dodaje se i raznim travaricama i likerima od raznog ljekovitog bilja. Korijandar se koristi i kao začin jelima.
Ljekovita svojstva biljke korijandar
- tromosti crijeva (kao prašak u kombinaciji s kuminom, uvijek pola jedne biljke, a pola druge)
- slabe muške potencije (u narodu poznato ljekovito djelovanje sjemenki korijandra za jačanje muške potencije te kao dobar afrodizijak, pa se miješao s raznim ostalim stimulansima, i to najviše u obliku napitka)
- nadutosti (kao dijetalni začin u dijetalnim jelima, kao dobar stimulans za cijeli probavni sustav te za sprječavanje stvaranja plinova kao karminativ)
- slabog rada želuca na jače izlučivanje želučanog soka – protiv slabog želuca, slabe probave, lošeg apetita)
- grčeva želuca i crijeva (dobar antispazmodik)
- gljivičnih oboljenja kože i gljivica ispod noktiju (koriste se ulje, mast i tinktura korijandara koji su jaki prirodni mikotici)
- raznih parazita i nametnika u crijevima (dobar antihelmetik)
- uboda insekata i ugriza škorpiona te otrovnih zmija (zgnječeni plod se stavljao na mjesto uboda ili ugriza ili se od njega dobiveno ulje koristilo za mazanje tih ozljeda).
Foto: 1. UCM
Autor: UCM
Izvor: svijetokonas.net