ZDRAVLJE
Konjski štavelj, konjsko zelje, ščavnjak i ščavelj druga su imena koja se koriste za ovu biljku, poznatu kao hrana siromašnih ljudi te za dobivanje brašna od sjemenki štavelja.
Višegodišnja biljka visine je do 1,5 metara, sa jakom četverokutnom crvenkastom i razgranatom stabljikom, sa velikim eliptičnim i tupim prizemnim listovima, koji se prema vrhu smanjuju. Cvjetovi su dvospolni te tvori metličaste cvatove na krajevima ogranaka.
Štavelj cvate od lipnja do rujna. Bez jačeg je mirisa i kiselkastog je okusa. Raste na livadama, poljima, u voćnjacima, vrtovima, vinogradima, na neobrađenom zemljištu, uz puteve i na sličnim staništima.
Za jelo sabiremo mlade listove i mlade stabljike koje su bogate vitaminima, te sjemenke kad dozru. Korijen vadimo u jesen, nakon što sjemenke dozru, očistimo od zemlje i sušimo ga na toplom mjestu.
Zloraba ljekovitog učinka korijena je uporaba u obliku jačeg čaja kojim izazivamo kontracepcijski učinak.
Ekstrakt cvjetova štavelja rabi se za liječenje paranazalnih sinusa. Sjeme štavelja rabimo za liječenje hemeroida i poremećene probave i to kod proljeva.
Zapadna pučka medicina rabi ga kao: adstrigent, antiskorbut, dermetik, kontraceptiv, laksativ, za liječenje bolesti kože, bolesti jetre, gihta, izostale mjesečnice, krvi koju pročišćava, kožnih infekcija, kamenaca mjehura, karcinoma, kašlja, kronične konstipacije, kroničnih kožnih bolesti, tumora, ugriza škorpiona, žutice, kao kontracepcijsko sredstvo, za osvježenje, kao i zamjena za brašno od sjemenki itd.
Listovi imaju sličan učinak kao i korijen te se rabi kod:
- bolesti krvi (malokrvnosti, za proljetno čišćenje organizma, detoksikaciju krvi itd)
- kožnih bolesti (za ispiranje raznih rana, erupcija kože, osipa, upaljenih mjesta na koži itd)
Korijen štavelja ima mnogo tanina te se rabi kao adstrigent i detoksikant krvi, te ga rabimo za liječenje:
- bolesti jetre, žutice, te za detoksikaciju
- grčevitog kašlja
- krvarenja iz crijeva
- a kod djece za ispiranje kožnih erupcija i kožnih nečistoća.
Pošto su veće količine čaja od korijena toksične, ne bi se smjelo rabiti u liječenju.
Foto: 1. UCM
Autor: UCM
Izvor: svijetokonas.net