POVIJEST
SVIJET KROZ POVIJEST
Svijet kroz povijest
Ispred oko 100 tisuća okupljenih ljudi na Kozari predsjednik Saveznog izvršnog vijeća Ante Marković najavio je 29. srpnja 1990. osnivanje političke stranke, uz poruku da „Jugoslavija privredno nikad nije bolje stajala“.
Izbori u Sloveniji i Hrvatskoj već su provedeni, no zakasnjelo osnivanje stranke manje je važan uzrok kasnijeg neuspjeha.
...
Sam naziv: „Savez reformskih snaga Jugoslavije“ potpuno je odudarao od vremena aktualnih i dramatičnih političkih promjena.
Naime, padom Berlinskog zida cijeli komunistički sustav Istočne Europe počeo se urušavati kao domino, a Marković je Jugoslaviji iznova ponudio „reforme“. Bila je to promašena ideja jer jugoslavenski socijalizam pod Josipom Brozom ali i nakon njegove smrti, stalno je nudio trule reforme koje su ekonomski dotukle ionako razjedinjenu državu.
Konačno, izbor mjesta koje simbolizira partizanske žrtve u borbi protiv fašizma za promidžbu moderne političke stranke također je pokazao koliko su „jugoslavenski reformisti“ živjeli u iluzijama prošlosti.
Uza sve propuste Marković čak nije ponudio svježi program inovativne političke stranke nego je promicao postojeći ekonomski program službene vlade.
Iako se kao premijer koristio financijskim i drugim mehanizmima potpore, „reformisti“ su doživjeli potpuni neuspjeh.
Debakl je upotpunila činjenica da je Marković u svim republikama imao oslonac u poduzetnicima, intelektualnoj i društvenoj eliti.
Abdulah Sidran, Emir Kusturica, Goran Bregović, Rade Šerbeđija, Ivica Osim i mnogi drugi revno su promicali Markovićeve ideje.
Ipak, izborni rezultati bili su katastrofalni, a stranka, čiji je cilj bio ekonomski i fizički očuvati Jugoslaviju, ubrzo se, kao i država koju je spašavala, raspala.
Zanimljivo, najveći broj „reformista“ pristupio je Miloševićevim socijalistima, a dio SDS-u Radovana Karadžića.
Nakon napada JNA na Banske dvore u kojima se trebao sastati s hrvatskim predsjednikom Tuđmanom, Marković je shvatio da je politika koju je zagovarao pregažena te je odstupio s dužnosti premijera.
Autor: Tomislav Šulj
Foto: 1. DPCM