Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Europska liga: Dinamo u Plzenu izgubio od Viktorije s 2:1

Dinamo

PRESS:  Sport

NOGOMET

U prvom susretu šesnaestine finala Europske lige Dinamo je u Plzenu izgubio od Viktorije s 2:1, premda su Modri vodili na poluvremenu. Uzvratni susret je 21. veljače na stadionu Maksimir.

Kao što se i očekivalo bila je ovo tvrda i čvrsta utakmica, a češki sastav je dokazao kako nije slučajno igrao Ligu prvaka ove sezone osvojivši treće mjesto u svojoj skupini.

...

Dinamo je poveo u 41. minuti sjajnim golom Dania Olma nakon odlične asistencije Brune Petkovića. Viktorija je izjednačila u 54. minuti golom Ludeka Pernice, a isti je igrač u 83. minuti preokrenuo rezultat. Zanimljivo, u obje situacije loše je reagirao danas u napadu sjajni Petković, u prvoj je nenamjerno asistirao suparniku, a u drugoj je trebao čuvati strijelca na drugoj vratnici.

Nažalost, uoči, ali i za vrijeme utakmice došlo je do sukoba između BBB-a i češke policije. Policija je oko dva sata prije početka susreta pred stadion dopratila oko 1500 navijača Dinama, no samo njih 400-tinjak je imalo ulaznice pa je došlo do sukoba. Nezadovoljni zbog nepuštanja na stadion, BBB-ovci su napali malobrojne redare i policajce bacajući na njih baklje. Kako je češkoj policiji vrlo brzo stiglo pojačanje, situacija se smirila nakon 15-ak minuta.

13. europska utakmica Dinama ove sezone

Bila je to 13. europska utakmica Modrih ove sezone. Svoj europski put započeli su u drugom pretkolu Lige prvaka protiv Hapoel Beer Sheve (5:0, 2:2), potom su uslijedile dvije pobjede protiv Astane (2:0, 1:0), te play-off runda protiv Young Boysa (1:1, 1:2). Nakon ispadanja od Švicaraca, Dinamo je put nastavio u Europskoj ligi osvojivši prvo mjesto u skupini D ispred Fenerbahčea, Spartaka iz Trnave i Anderlechta. U šest utakmica upisali su četiri pobjede i dva neodlučena ishoda uz razliku pogodaka 11:3.

Sudbina je htjela da Dinamo na Valentinovo igra svoju prvu utakmicu u Europi na proljeće nakon 49 godina, a upravo na današnji datum 14. veljače 2000. godine vraćeno je ime Dinamo. Tog je dana oko 5.000 navijača ispred stadiona Maksimir čekalo 'plavi dim'. Na glasovanju su bila prisutna 44 člana Skupštine, a 43 ih je bilo za vraćanje imena Dinamo.

Večeras se 'dan zaljubljenih' nije pokazao tako sretnim premda je Dinamo ostvario rezultat koja ga ostavlja u igri za prolaz.

Dinamo je posljednji put dohvatio euro-proljeće u sezoni 1969./1970. plasiravši se u četvrtfinale Kupa pobjednika kupova u kojem je ispao od Schalkea. Dinamo je tada u prvom kolu izbacio Slovan iz Bratislave te Olympique Marseille, a potom izgubio obje utakmice od momčadi iz Gelsenkirchena (1:3, 0:1).

- sadržaj se nastavlja -

Drugi upravo čitaju...

Tvrda utakmica i bolji Dinamo

Kao što se i očekivalo, večeras smo gledali tvrdu i čvrstu utakmica, a češki sastav je dokazao kako nije slučajno igrao Ligu prvaka ove sezone osvojivši treće mjesto u svojoj skupini.

Dinamo je kreno dobro. Modri su ušli u utakmicu angažiranije i ambicioznije, no Viktoria je nakon 15 minuta počela rasti i domaćin je u 18. minuti imao prvu priliku, ali Beaugel je pucao glavom pored gola. Uzvratio je Dinamo u 21. minuti, nažalost Petković iz izgledne situacije pucao preko gola.

Nešto bolju igru Dinamo je okrunio golom u 41. minuti. Petković je sjajnom asistencijom izbacio 'pola češke obrane' gurnuvši Olma u odličnu priliku, a mladi Španjolac je fantastičnim udarcem prebacio Kozačika.

Vrbine izmjene i pad Dinama kumovali preokretu

Češki strateg Pavel Vrba je na otvaranju drugog dijela napravio jednu izmjenu, u igru je ušao Prochazka i domaćin je zaigrao daleko bolje. U 54. minuti Viktoria je izjednačila golom Ludeka Pernice nakon ubačaja Jeana-Davida Beaugela. Francuski napadač se u 76. minuti i sam mogao upisati među strijelce, ali je glavom ponovo pucao preko gola. U 78. minuti zaprijetio je i Horava, koji je slabo pucao. U 80. minuti je zaprijetio i Dinamo, Petković je pucao s ruba kaznenog prostora, ali je češki vratar obranio. Nažalost, tri minute kasnije Pernica je nakon ubačaja iz kornera ugurao i drugi gol za češki sastav.

Dinamo je Čehe dvaput prolazio, a jednom ispao

Dinamu je do sada dva puta prolazio u Europi češke klubove, a jednom je ispao. Prošli su prašku Spartu u prvom kolu Kupa UEFA-e 2008. godine, te Rudu Hvezde iz Brna u četvrtfinalu Kupa kupova 1960. godine, dok je ispao od Dukle iz Praga u Kupu prvaka 1958.

VIKTORIJA - DINAMO 2:1

PLZEN. Doosan Arena - 11.000 gledatelja; Sudac: Serdar Gozubuyuk (Nizozemska):
Strijelci: 0-1 Olmo (41), 1-1 Pernica (54), 2-1 Pernica (83)
Žuti kartoni: Hubnik, Kovarik, Prochazka / Stojanović, Leovac
Crveni karton: -
VIKTORIJA: Kozačik - Havel, Pernica, Hubnik, Kovarik - Horava, Hrošovsky - Ekpai (od 69. Petržela), Čermak (od 46. Prochazka), Kayamba - Beaugel (od 81.Hori)
DINAMO: Livaković - Stojanović, Theophile, Dilaver, Leovac - Gojak, Ademi, Olmo - Šitum (od 63. Moro), Petković, Oršić (od 76. Atiemwen)

TIJEK UTAKMICE:
-----------------------

90+2' - gotovo je, 2:1 za Viktoriju

84' - Inače, Pernicu je trebao čuvati Petković, koji je večeras bio sjajan u napadu, ali je poslao nenamjernu asistenciju za prvi gol Viktorije, a sada je bio nedovoljno agresivan u skoku

83' - Pernica zabija svoj drugi gol za potpuni preokret Čeha, koji sad vode 2:1. Hrusovsky je izveo korner, Prochazka je na prvoj stativi produžio loptu na drugu, a tamo je ostao usamljen Pernica koji je zabio svoj drugi gol večeras.

80' - Odlično je prošao nekoliko igrača i potom pucao sa 17 metara sjajni Petković, ali spreman je bio Kozacik.

77' - velika prilika za Beaugela, koji sa šest metara glavom puca preko gola

76' - izlazi Oršić, ulazi Atimwen, kojemu je to europski debi

73' - žuti karton za Leovca iako je startao na loptu

68' - Prochazka ruši Olma i dobio je žuti karton. Lopta nakon slobodnog udarca leti u peterac i odbija se prema rubu kaznenog prostora, a Hubnik blokira volej Mora s ruba šesnaesterca. Učinilo nam se da bi to bio spektakularan pogodak, samo da je prošao prema mreži

66' - velika gužva u Dinamovom šesnaestercu, ali Theophile mirno čisti ispred Kayambe

64' - umjesto Šituma Bjelica je uveo u igru Mora

60' - Dinamo je izgubio kompaktnost iz prvog poluvremena, obrana je previše nonšalantna i Česi ni iz čega izgledaju opasno. Bjelica razmišlja o zamjeni i čini se da će uvesti u igru Nikolu Mora.

54' - Nespretnost i nepažnja Dinama, nekoliko nesigurnosti se zaredalo u čišćenju lopte, između ostalog i nenamjerna asistencija Petkovića za suparničkog igrača. Na kraju Stojanović nije stigao zatvoriti prostor na lijevom boku, što je iskoristio Beaguel za ubacivanje u peterac, a tamo je loptu dočekao Pernica, koji izjednačava na 1:1

46' - počelo je drugo poluvrijeme! Trener domaćina napravio je prvu zamjenu, umjesto Čermaka u igru je ušao Prochazka.

45' - gotovo je prvo poluvrijeme. Dinamo je odigrao odlično i zasluženo vodi.

41' - sjajno je Petković uočio i potom dodao za Olma, koji je napravio nekoliko koraka i prebacio domaćeg vratara! Dinamo vodi 1:0!!!

30' - Olmo lomi sve na lijevoj strani i upošljava Petkovića, koji nalijeće na stopera domaćih, a sudac ostaje nijem

28' - sad žuti karton zarađuje Stojanović, koji će propustiti uzvrat u Zagrebu

26' -  Oršić je projurio po lijevom boku i oštru ubacio, ali u sredini nije bilo nikoga. Moglo je biti jako, jako opasno.

21' - 196 cm visoki Francuz Beaugel glavom nakon kornera prijeti Livakoviću, srećom pored gola. Golman Dinama odmah upošljava Petkovića, koji s 20-ak metara snažno pucao, nažalost preko gola. Zasad najbolja šansa na utakmici!

15' - Perić i Rrahmani zagrijavaju se nakon što je Kevin Theophile dobio udarac u glavu, no zasdad nema promjena. Bilježimo i prvu intervenciju Livakovića, koji odbija loptu na 20 metara, nakon čega slijedi još jedan neprecizan udarac.

9' - Hubnik ruši Olma u prodoru i zarađuje žuti karton zbog kojeg će propustiti uzvrat za sedam dana u Zagrebu

7' - Nakon prilike Gojaka prvi udarac iz kuta na utakmici za Dinamo

5' - Dinamo je angažirano počeo utakmicu, odmah je krenuo u visoki presing

1' - počela je utakmica u Plzenu!