Šafarić: Vrijedilo je svake žrtve, danas dišemo slobodu

Novosti iz Domovine
U subotu (8.2.2020.) udruge proistekle iz Domovinskog rata još su jednom polaganjem vijenaca u Paljuvu i Novigradu odale počast i zahvalu svim poginulim u vojno redarstvenoj akciji 'Maslenica 93'.
Bila je to jedna od najvećih pobjeda Hrvatske vojske u Domovinskom ratu.
...
Akcija „Maslenica“ imala je niz događaja, branitelja iz svih dijelova Hrvatske, vojske i policije, hrvatskih branitelja bilo je puno manje nego neprijateljske snage.
"Naši poginuli suborci žive u našim srcima, i unatoč svemu, vrijedilo je svake žrtve. Danas dišemo ovu slobodu i samostalnost Lijepe Naše", kazao Ivica Šafarić - Ninja, predsjednik Udruge ratnih veterana Domovinskog rata 'Crne Mambe'.
Sve je počelo 22. siječnja 1993. godine
Zadaća je bila u potpunosti izvršena. Uspješno je probijena crta obrane neprijatelja i oslobođeno je zadarsko zaleđe, aerodrom „Zemunik“, Maslenica i Novsko ždrilo. Zbog pretrpljenih gubitaka ljudstva, morala i izgubljenih područja neprijatelj je krenuo s najjačim specijalnim snagama u protunapad. Pokušali su topničko-raketnim, tenkovsko-pješačkim i diverzantskim djelovanjem vratiti važna strateška mjesta, odnosno presjeći Hrvatsku.
Dana 08. veljače po zapovijedi Operativne zone Zagreb i sugestiji Ante Gotovine zapovjedništvo 2. gardijske brigade izdaje 1. pješačkoj bojni zapovijed o punoj borbenoj pripravnosti.
Nije bilo vremena za odmaranje. Brzo je dobivena zapovijed za napad. Oko 120 pješaka 11. veljače u zoru bili su neukopani, zbog brzine napada nedovoljno informirani o snazi neprijatelja, te ga nisu uspjeli potisnuti. Po odnosu snaga, neprijatelj je mogao probiti crtu obrane, ući u Zadar i pretvoriti operaciju „Maslenica“ u veliki hrvatski poraz. Ipak, uspostavljena je obrana.
Bio je to težak dan za 1. pješačku bojnu jer su imali dvadesetak ranjenih, a izgubili su vrhunske borce Dragutina Naglaša i Vladu Brebrića.
Nekoliko dana kasnije izgubili su i Marijana Mikulina, a bilo je i još stradalih.
Prema nekim saznanjima branitelja je bila šačica, dok je neprijatelj imao oko osam tisuća vojnika. Danima su trajale borbe. Dana 19.2.1993. smrtno su stradali Ivan Cindrić i Boris Krivačić.
Nakon 2 teška tjedna taktičku grupu 2.gbr zamjenjuju pripadnici 4. gardijske brigade. Dana 25.2.1993. pripadnici taktičke grupe 2. gbr s helikopterima se vraćaju u bazu Trstenik i Sisak, a Zadar i Zadarsko zaleđe odahnuli su od neprijateljskih napada. Maslenički pontonski most i zračna luka „Zemunik“ postali su važan prometni čimbenik u povezivanju juga Hrvatske.
U snažnim napadima neprijatelja koji su uslijedili odmah nakon Maslenice i bili učestali do svibnja 1993. godine, do kraja ožujka bilo je 127 poginulih hrvatskih branitelja. Srpske snage su prema procjenama imale gubitke od 490 poginulih.
Foto: DPCM/Fb (Tonći Soža)
Autor: Lorena Tulić
Izvor: DPCM
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.