ZDRAVSTVO
PRESS
Visoke temperature i vlagu teško podnose i zdravi, a kamoli bolesni. Ležati u bolničkoj sobi na temperaturi plus 30 stupnjeva pacijentima je posebno teško.
Mali pacijenti i njihovi roditelji na pedijatriji zagrebačke Vinogradske bolnice teško podnose nesnosne vrućine. Klimatizacijskih uređaja u bolničkim sobama nema.
...
S druge pak strane - oni koji i postoje na samom Odjelu pedijatrije rijetko ispuštaju hladan zrak. Klima malo radi, malo ne radi. Kada najmanje očekujemo tada radi, a kad nam treba, onda ne radi. Posebno je teško u ordinacijama gdje postoje još uređaji koji se dodatno zagrijavaju poput ultrazvuka, rekao je za HRT predstojnik Klinike za pedijatriju, KBC Sestre milosrdnice Miroslav Harjaček.
Problema je itekako svjesno vodstvo bolnice. Jedan kompresor je pokvaren i za njegovu nabavku treba 75.000 kn i mi ćemo to naravno riješiti. Ta procedura traje nekoliko dana, doduše sad već mjesec dana to pokušavamo kroz naše metodologije i plaćanje riješiti, kazao je ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice Mario Zovak.
No za dugoročno rješenje i klimatizaciju cijelog bolničkog sustava potrebno je mnogo više. Trafostanica stara više od pola stoljeća preopterećena je. Potrošnja je velika, pogotovo kad se uključe veliki potrošači CT-i, magneti, rentgeni liftovi, sve to troši o onda ako slučajno dođe do ispada struje onda nam je veliki problem, upozorio je Dragutin Pinko, inženjer elektrotehnike.
A za njegovo rješenje bolnici treba više od 2 milijuna kuna. Klimatizacijski uređaji u svakoj sobi još dugo će ostati samo želja.
Nije ovo izoliran slučaj - pacijentima je vruće u većini hrvatskih bolnica.
Dok zdravstveni sustav grca u dugovima - klima-uređaji i dalje će ostati luksuz.
Foto: Marijan Susenj/PIXSELL
Priredio: Mario Mehaković
Izvor: HRT
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.