Korisnička ocjena: 5 / 5

Zvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivnaZvjezdica aktivna
 

PRESS

UCM
Intervju s dogradonačelnikom grada Benkovca

Benkovačka fišijada

 

Benkovačka fišijada

 

PRESS

 

Dan državnosti i Benkovačka fišijada
 
 

BENKOVAC, 25.6.2017. - Tradicionalnim okupljanjem članova udruga Zajednice veterana oklopno mehaniziranih postrojbi Hrvatske vojske (VOMP HV) ali i drugih braniteljskih udruga s područja cijele Republike Hrvatske i susjedne BiH, svečano je obilježen Dan državnosti.

 

U sklopu centralne proslave Dana državnosti održana je tradicionalna Benkovačka fišijada.

...

 

Događanja su tekla po utvrđenom protokolu:

  • 12:45 - 13:00 - okupljanje na Trgu dr. Franje Tuđmana u Benkovcu.
  • 13:00 - 13:20 - polaganje vijenaca i paljenje svijeća ispred spomenika svim poginulim i umrlim braniteljicama i braniteljima.
  • 13:20 - 13:30 - odlazak u prostorije vatrogasnog doma u Benkovcu na svečani ručak.
  • 13:30 - 15:00 - svečani ručak te predstavljanje projekta VETERANSKI VOJNI TURIZAM.
  • 15:00 - 17:00 - odlazak u Škabrnju i Nadin uz polaganje vijenaca i paljenje svijeća ispred spomenika u mjestima stradavanja Hrvata te usmeno izlaganje događanja tijekom Domovinskog rata u navedenim mjestima, a od strane samih sudionika istih.
  • oko 17:00 - povratak u Benkovac te priprema za sudjelovanje na tradicionalnoj Benkovačkoj fišijadi u ulici Ante Starčevića.
  • 18:00 - početak fišijade, ugodno zajedničko druženje veterana s građanima i turistima

 

 

Intervju - Tomislav Klarica, dogradonačelnik grada Benkovca

 

Tomislav Klarica


Samom događaju prisustvovao je i domaćin ove proslave, dogradonačenik grada Benkovca, gosp. Tomislav Klarica, pa smo ga zamolili da nam kaže nešto više o ovim tradicionalnim susretima:

 

Prije svega pozdravljam sve pripadnike Udruge "Crne Mambe" i čitatelje vašeg Domoljubnog portala. Već nekoliko godina unatrag Dan državnosti obilježavamo Benkovačkom fišijadom, spremanjem fiša od riječne i slatkovodne ribe. Dolaze nam ljudi iz svih područja Lijepe naše. Iako je naša Fišijada natjecateljskog karaktera, manifestacija je uglavnom posvećena više okupljanju i druženju nego samom natjecanju.

Kroz sve te godine braniteljske udruge se ovdje okupljaju, zajedno polažemo vijence palim sinovima domovine, dakle, obilježavamo Dan državnosti na taj način. Ali ove godine uistinu je predivno. Možemo to zahvaliti organizaciji naše udruge, naših Vukova iz Benkovca. Ja im se ovim putem zahvaljujem, posebno predsjedniku udruge gosp. Anto Žiliću što su uspjeli okupiti ovoliki broj udruga, branitelja. Ja se nadam da će iz godine u godinu ova manifestacija i s ovim duhom doći do rekordnog broja posjetitelja, jer nama je interes privući što više ljudi, što više ljudi izvana i turista, ali prvenstveno naglasak staviti na proslavu Dana državnosti.

 

Znači, braniteljske udruge koje su se tu okupile organizirale su spremanje fiša, druže se sa civilima, sa turistima. Što to znači za grad Benkovac i što očekujete u budućnosti?

Kažem vam, to nije toliko u natjecateljskom duhu koliko je bitno druženje sa građanima i da se udruge podruže. Da se svi ljudi međusobno nađu, razmjene mišjenja iz prošlosti i života uopće. Uoči ovakvih dana imamo nekoliko manifestacija, ovo nije jedina manifestacija. Mi kroz turističko ljeto imamo desetak manifestacija koje su nam isto tako važne. Od naših vinara, vinogradara i svih ostalih, tako evo i ova manifestacija nam pomaže okupiti ljude da se podruže, da se vide od godine do godine. Mi imamo tu naše prijatelje iz Belišća koji su nam svake godine ovdje. Imali smo jučer i danas jedan nogometni turnir posvećen Danu Grada, a završava se na današnji dan, Dan državnosti. Kažem vam, nešto predivno, nešto što će, ja se nadam, ostati. Nešto čime će se grad Benkovac moći prepoznati u budućnosti. Takvu budućnosti vidim za naš grad.

 

Znači, sve više radite na tome da grad Benkovac zaživi, turistički i gospodarski. Osim ove manifestacije koju vidimo danas vi planirate i druge tijekom godine, ljeta.

Naravno, pomenuo sam ranije, imamo dosta dobar niz, gotovo na tjednoj bazi. Svaki vikend imamo manifestaciju. Primjerice naša pužijada, ne znam da li ste čuli? Priprema puževa na razne načine, tako da i to privlači određen broj publike i ljubitelja puževa. I kroz naše vino i vinare imamo Vinfest, a drugi dan je Bukarafest, tako da imamo za prijatelje uvijek dobre kapljice. Imamo gastro manifestacije s autohtonim prisnacem. Prisnac zovu kolačem, ali u biti je prisnac bio osnovna delicija koja se spremala samo za posebne prigode. Tako preko raznih manifestcija, etno festivala, klapskih večeri želimo grad staviti na jedno mjesto koje smatramo da mu pripada. Grad ima resurse i za turizam i za gospodarstvo, za poljoprivredu... Ja se nadam u tom okviru da će mnogi prepoznati, i domaći i strani gosti ovaj grad po tome i da ćemo ovaj grad napraviti poželjnim i za turistiku destinaciju i za živjenje. Jer, gledajte, nažalost padom gospodarstva imamo veliki broj ljudi koji napuštaju Lijepu našu.

Nažalost nitko od nas nije presretan radi toga, ali gledajući to s pozicije grada Benkovca, ne bi se reklo da posla nema. Posla ima, može se zaposliti. Međutim to iseljavanje je postalo više u zadnje vrijeme kao nekakav trend. Ne znam zašto, čemu, ali uistinu u gradu Benkovcu ima posla. Tvornica LTH traži radnike na dnevnoj bazi, traži radnike nons-stop. Omega3, prerada ribe, traži djelatnike, a otvorit će se i mogućnosti kroz još neke projekte zapošljavanja ljudi, tako da ja ne vidim razloga da ljudi napuštaju grad.

 

Znači ima puno potencijala za nova radna mjesta, za mlade ljude.

Da, od obiteljskih gospodarstava koja se već bave proizvodnjom voća, povrća, prodaje na kućnom pragu, kuće za odmor. Naime, prema zadnjim informacijama podnešeno je oko 30, ako ne i više zahtjeva za izgradnju bazena na području grada Benknovca. Dakle, vidite u kojem smjeru ljudi idu i što žele napraviti ovdje i kakvu destinaciju. Još jednu stvar moram spomenuti, što mi je posebno drago. Udruga od gospodina Anto Žilića, planira jedan projekt tenkodroma, vojnog turizma. I oni su prepoznali potencijal grada i prostora i u tom dijelu dajem im podršku. Kako ja, tako i naš gradonačelnik. Dakle, svi smo za nešto takvo, da imamo nešto takvo gdje ćemo dovući ljude, gdje ćemo na tom prostoru omogućiti nešto interesantnije za budućnost nas i naše djece.

 

Gospodin Žilić je jedan od članova predsjedništva Udruge Zajednice veterana oklopnih bojni koja je na području cijele RH. Na ovom skupu vidimo branitelje iz cijele Hrvatske, a ja koliko vidim, ne mogu prepoznati iz kojih su postrojbi jer su pomiješani sa civilima i mještanima, turistima. Jedno opće veselje svih, a da se ne vidi nikakva podjela.

Ne vidim zašto bi bilo podjela. Dapače, branitelji su među nama uvijek dobro došli. Dake, od dana Oluje i kroz ovakve dane. Puno manifestacija se odrađuje pod okriljem braniteljskih udruga, pogotovo onih koje su vezane za ovakve dane kao što je Dan državnosti, Dan Oluje i sl. I razni turniri koji se održavaju također su pod pokroviteljstvom odnosno organizacijom braniteljskih udruga, tako da su oni dobro došli među naš narod, naše ljude. Ja ne vidim, barem kod nas nije tako, da onog tko nam je dao slobodu, donio slobodu, da ga treba ignorirati ili zapuštati. Treba mu dati slobodu kretanja, prostor i mogućnost da bolje živi na ovom našem prostoru.

 

Slažem se s vama, a za kraj želim Vam i dalje uspješan rad u vašem poslu, vođenju grada Benkovca i daljnju što čvršću suradnju s braniteljima koji žele na bilo koji način doprinijeti našem društvu.

Hvala Vam i pozdravljam kako vas, tako i sve članove i predstavnike ovdje prisutnih udruga.

...

I tu priči nije kraj. Naprotiv. S gospodinom Klaricom, dogradonačelnikom grada Benkovca nastavili smo pričati u opuštenoj atmosferi, a pred rastanak u znak zahvale za prekrasno gostoprimstvo uručili smo mu majicu "Crnih Mambi".

Dok ovo pišemo, doznajemo da se gosp. Klarica ponosi našim skromnim znakom pažnje i da se već prošetao ulicama grada u majci "Mambi". A mi, ne možemo dočekati ponovni susret branitelja u Benkovcu.

 

 

 

PRESS - UCM

 

 Foto: Domoljubni portal CM

 

 

Autor: UCM

 Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

 

UCM

Harley-Davidson Zagreb

hrenfrdeituk

TOP AUDIO

Trenutno posjetitelja

Imamo 322 gostiju i nema članova online

A- A A+
Korona virus je:
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Pomoć braniteljima i njihovim obiteljima

DOMOLJUBNI PORTAL - 2019 - CrneMambe.hr