RATOVI
Piše: Tomislav Šulj
Oko 10 sati 27. svibnja 1992. srpske snage ispalile su tri minobacačke granate na više od stotinu Sarajlija koji su u redu čekali da kupe kruh u Ulici Vase Miškina. Istoga dana, 27. svibnja 1992., civili su stradali i u Slavonskom Brodu.
Granate su ubile 26 i ranile preko stotinu ljudi, a snajperisti su gađali i vozila Hitne pomoći koja su pokušavala doći do preživjelih.
...
Prizori ranjenih koji su ležali na ulici i zapomagali dok su televizijske kamere snimale njihovu agoniju užasnuli su svijet i ubrzali odluku Međunarodne zajednice da izglasuje sankcije Jugoslaviji.
Sarajlije su tijekom opsade grada satima stajali u dugim redovima ne bi li nabavili osnovne namirnice, posebno kruh i vodu.
Nakon masakra u svibnju 1992. velika stradanja civila ponovila su se još nekoliko puta. U minobacačkim napadima na tržnici Markale 1994. i 1995., bilo je još više žrtava.
Zanimljivo, ratni i politički vođe bosanskih Srba godinama poriču srpsku krivnju za napade, tvrdeći da su ih organizirali sami Bošnjaci kako bi međunarodna javnost suosjećala s njima.
To su uz pomoć balističara pokušavali dokazati i tijekom suđenja Ratku Mladiću na sudu za ratne zločine u Haagu.
Istoga dana, 27. svibnja 1992., civili su stradali i u Slavonskom Brodu
Od neprijateljske granate poginulo je troje djece, a desetero ih je teško ranjeno dok su se igrala na dječjem igralištu na Plavom polju.
Srpski je agresor tijekom cijelog svibnja nemilice zrakoplovima i topništvom napadao Slavonski Brod. Stradao je velik broj civila, među njima i mnogo djece.
Nažalost, za dvadeset i sedmero djece koja su 1992. poginula u tim napadima nitko nije kazneno odgovarao, kao uostalom ni za više od 400 maloljetnika koji su zbog velikosrpske agresije na Hrvatsku poginuli tijekom Domovinskog rata.
foto: 1. DPCM/source.ba
Autor: Tomislav Šulj
Ovaj materijal sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.